Bez čeho se v karavanu neobejde digitální nomád Víťa Válka?

https://gallery.mailchimp.com/2d4fc4e2b041c00b978fe51ea/images/0cc5a5ef-b467-4ba0-9d81-e99857ed5ea9.jpg

 

                                                Nejdůležitější výbava karavanu

                                                      Víťa Válka - Listopad 2017

 
Cestujete v obytném autě, žijete v dodávce, nebo taháte karavan? Každý dům na kolech potřebuje sadu potřebností, které z vašich cest udělají úžasný zážitek. Také zvýší bezpečnost a komfort vašich cest. Naše rodina cestuje dlouho a jsme minimalisté. Vyrážíme s karavanem na pár měsíců.
 
Nevozíme zbytečnosti, ale na mnoho skvělých vychytávek nedáme dopustit. Vyberu pro vás ty nejdůležitější, které se osvědčily během mnoha let a desítek tisíc kilometrů na cestách od Maroka po Turecko.

Kvalitní základ
Úplně nejdůležitější je dobře si vybrat karavan nebo obytné auto. Mnoho vestavěného vybavení v ceně přívěsu nebo obytky vás výjde levněji, než následně do nástavby řezat a dodělávat věci dodatečně. My jsme koupili před nedávnem slušně vybavený přívěs Bessacar z Anglie, který měl kupu výbavy od výroby. Byl to náš druhý karavan od Burimexu a  už jsme přesně věděli co hledáme. I po letech jsme s ním spokojení.

Úplné nezbytnosti
Pro naše dlouhodobé cesty byly v karavanu klíčové prvky výbavy, které šetří peníze, šetří čas a umožňují nám plně fungovat v  kempu i mimo něj. Náš karavan je nyní vybavený tak, že kempování na divoko s ním funguje stejně dobře jako s obytným autem nebo dodávkou. Nezbytné prvky výbavy pro nás byly tyto:
 

 1. Vestavěná nádrž na vodu - snad úplně nejdůležitější prvek výbavy. Vodu najdete u cesty, na benzínkách i v kempu. My máme 40 litrů vody vždy pod postelí a často dalších 40 litrů v barelu.  Pokud máte jiný kanystr než Aqua Roll, bude se hodit krátká hadice s flexibilním hrdlem pro snadné dopuštění vody třeba z umyvadla.
 2. Elektrická plotýnka - nám v kempech šetří plyn a  peníze.
 3. Vestavěná 12V baterie - už pět let máme baterii Platinum 110 Ah a  funguje stále jako nová.
 4. Plynové bomby máme dvě 10kg výměnné a ty nám vydrží na tříměsíční cestu na jaře tak akorát, při asi jednom měsíci na divoko a dvou měsících v kempu. Přepojení mezi bombami, když první dojde, mě neobtěžuje, ale komfortnější je Duo Control.
 5. Barel na odpadní vodu Wastemaster bych také zhodnotil jako to nejflexibilnější co jsem v  kempech mohl potkat.

 
Pak samozřejmě potřebujete kvalitní elektrickou kabelážredukci na CEE zásuvky, které jsou v Evropě mnohem častější než klasická domovní. K tomu máme asi 25 metrů dlouhý kabel. A jednu klasickou prodlužovačku navíc.
 
Na opravy všeho druhu se bezvadně hodí multifunkční nůž Leathermann. Také vždy vezeme kompresor na 12V kterým dofukujeme auto, karavan, balóny i jízdní kola. A nějaké to nářadí navíc.

Komfort navíc
Komfort nebudete potřebovat na jeden výlet za rok, ale když to s  cestováním myslíte vážně, je dobré pár prvků výbavy vychytat. Jezdíme dlouho a už jsme třeba vyzkoušeli několik vstupních schodků, dlouhodobě ale vydržel jen dvoustupňový schůdek Brunner.
 

 1. Solární systém máme od Burimexu a 140W panel nám bohatě stačí. Nejdéle jsme vydrželi pracovat na dvou počítačích po dobu tří zatažených dní v Portu. Pak jsme museli pro elektřinu do kempu.
 2. Topení na plyn i  220V - šetří plyn když jsme v kempu.
 3. Vysavač jsme vyzkoušeli ruční, ale nakonec vozíme malý domovní vysavač, který má potřebný výkon. Vysáváme jen v kempu, ale stačí to.
 4. Hadice na vodu - pomáhá nám plnit vestavěnou nádrž i barel bez toho, abychom museli manipulovat s karavanem nebo těžkým barelem.
 5. Kempovací křesla máme FrontRunner, která jsou asi to nejlepší na trhu mezi malými skládacími křesly. Na cestách potřebujeme ušetřit co nejvíce místa, a pro kvalitní kempingová křesla jej nemáme dostatek.
 6. Cestovní pračka se nám už mnohokrát vyplatila.

 
Dlouho jsme zvažovali také vestavný měnič napětí, který vyrábí 220V z trakční baterie, ale protože efektivita a cena kvalitních měničů podle nás nebyla v rovnováze, tak jsme důležité spotřebiče vyřešili tak, že je nabíjí buď USB nebo cigaretová 12V zásuvka. Ze slunce. Jen vysávání musíme odložit až do kempu. Další variantou, kterou mnozí volí pro cesty na divoko bez přípojky, může být tichá centrála od Hondy

Bezpečnost
Pokud spíte zásadně v kempech Evropy, nebudete patrně potřebovat ani jednu z těchto věcí. Každopádně doporučuji se na noc zamykat i v kempu, budete rázem méně atraktivní pro všechny poberty hledající příležitost. Pokud spíte i na divoko, rozhodně se vybavte alespoň petlicí na dveře.
 

 1. Botička Venus nám pomáhá zabezpečit odpojený karavan a také ji používám při spaní na divoko, aby nás v  noci někdo neodvezl :-)
 2. Petlice dveří zásadně zvyšuje pocit bezpečí -  klasické plastové zámky karavanu nestojí za nic.
 3. Trezor na počítač a  cennosti - máme připevněný k podlaze, ale nepokládám ho v poslední době za zásadní. Mnohem důležitější je rizikům předcházet, zatahovat okna a nevystavovat drahé věci na odiv zlodějům.

Příprava jídla a pití
Lednice s odděleným mrazákem (na 12V, 220V a plyn) je dokonalým skladištěm potravin, bez které se na delších cestách, ani při lenošení v kempu neobejdete. Máme také skládací nádobí různých typů a  odšťavňovač, který se hodí ve Španělsku na pomeranče i na jakoukoliv postarší zeleninu nebo ovoce. A pokud nemůžete žít bez kávy, tak jako my, tak doporučuji koupit ruční kávovar AeroPress a ruční mlýnek. I bez elektřiny budete připraveni na doušek za jakýchkoliv podmínek. My k tomu vozíme i Nespresso, které má nejlepší chuť a Dolce Gusto, jehož kapsle zase koupíte v Evropě kdekoliv.

Internet a práce
Protože cestujeme a pracujeme na cestách, vyladili jsme kupu dalších drobností, které zlepšují výkon při práci. Z těch nejdůležitějších bych zmínil zdroj kempů a míst na spaní CampercontactPark4Night. Rychlost internetu změříte pomocí Speedtest a WiFi zdarma najdete snadno (i s hesly) pomocí appky WiFi Map Pro. Anténa Power WiFi s routerem zase přiblíží i hotelovou síť stovky metrů daleko. A když si koupíte ACSI kartu, tak většina cest mimo sezónu bude až o polovinu levnější. Další pracovní vychytávky najdete ve článku Karavanem po Evropě.
 

 

Co je u nás nového?

Dnes máme 3.11.2017, hlavní nápor letní sezóny máme již za sebou. Celý rok jsme pracovali na projektové dokumentaci a přípravě stavby naší nové skladové haly. Nová hala o výměře 1500m2 bude největší svého druhu pro kempingový sortiment v ČR. Hala by měla být postavená a plně využívána v první polovině roku 2018. Veškeré informace a  fotografie z výstavby naleznete na našem facebooku. Nyní však jdeme makat na vylepšení struktury našeho webu, obsahu a  přidávání nových produktů.