Mytí a údržba karavanů

Mytí a údržba karavanů

V tomto článku se dozvíte řadu tipů, mycích prostředků, pracovních pomůcek, atd., jak udržovat svůj karavan čistý, což prodlužuje i jeho živostnost.

 

Máme rádi čistotu...

Když už jste se rozhodli a pořídili si svůj vysněný karavan či obytný automobil, měli byste mu čas od času dopřát i nějakou tu péči. A  to jak zvenku, tak zevnitř. S touto prací Vám může vypomoci celá řada prostředků, dostupných na našem webovém e-shopu www.svetkaravanu.cz

V tomto článku se dozvíte řadu tipů, mycích prostředků, pracovních pomůcek, atd., jak udržovat svůj karavan čistý, což prodlužuje i jeho živostnost.

 


Čas i práci Vám při vnějším mytí ušetří teleskopické koště, díky kterému se dostanete i na těžko přístupná místa a které můžete připojit k hadici. Teleskopické koště je využitelné nejen k mytí karavanu či obytného automobilu, ale také k mytí Vašeho osobního automobilu, nebo k venkovnímu mytí oken Vašeho domova.

Otevři na eshopu »

Pro vyčištění hrubších nečistot např. u  znečištěných disků, registrační značky, či u masky vozidla, je dobrým pomocníkem smetáček, do kterého lehce napustíte vodu, která se při mytí uvolňuje a dopomáhá tak k lepšímu výsledku.

Otevři na eshopu »

 

Voda je sice nedílnou součástí mycího procesu, nicméně bez pomoci mycích prostředků bychom nedosáhli takového a  hlavně dlouhodobějšího výsledku.Pro odstranění nečistot je čistící přípravek „Fenwicks Caravan Cleaner“, který je speciálně vyvinut na obytné přívěsy. Nejenže se jedná o účinný odstraňovač špíny, který je ale také bezpečný a ekologický, jelikož pracuje na biologickém základu, na rozdíl od ostatních, zpravidla velmi agresivních chemických prostředků, které narušují veškeré gumy a těsnění karavanů.

Otevři na eshopu »

Obdobou pro obytné automobily je čistič „Fenwicks Motorhome Cleaner“, který má stejné vlastnosti, jako výše zmíněný prostředek. Oba tyto prostředky jsou navíc ekonomické – jedno litrové balení vystačí na 30-40 mytí.

Otevři na eshopu »

 

Černé pruhy/šmouhy, které se tak rády objevují na Vašem bydlíku, se pak snadno odstraní prostředkem „Fenwicks Black Streak Remover“ . Nanášení je díky rozprašovači praktické a  jednoduché, nechá se chvíli působit...

Otevři na eshopu »

...a poté se jednoduše setře houbou, nebo např. teleskopickým mopem, který lže použít i pro čištění v ruce a následně se povrch opláchne vodou.

Otevři na eshopu »

 

Máte-li karavan zašlý, nebo má-li drobné škrábance, nezoufejte, i to má své řešení a lze jej rozleštit leštěnkou „Boot & Caravan Polier Stein“, která čistí, leští, je vhodná pro všechny typy povrchů (obytné automobily, karavany, lodě, atd.), rozleští drobné škrábance a je biologicky odbouratelná.

Otevři na eshopu »

Škrábance a zašlá akrylová a plastové okna Vám krásně rozleští prostředek „Fenwicks Windowize Scratch Remover“

Otevři na eshopu »

 

Pro zakonzervování a zachování čistoty po co nejdelší dobu umocní nanesení ochranného vosku „Fenwicks Bobby Dazzler Rinse“ , který je dokončovacím produktem mytí exteriérů karavanů, obytných automobilů, osobních vozů, dodávek či nákladních automobilů. Poskytuje ochrannou vrstvu a zvyšuje lesk, chrání proti slunci, soli, kyselému dešti, plísni, rzi, atd.

Otevři na eshopu »

 

Jdeme na interiér...

K dispozici je na našem webu celá řada mycích prostředků a je opravdu z čeho vybírat.

Když už je venkovní mytí za vámi, je na řadě interiér, který si také zaslouží Vaši pozornost.

 

Na vnitřní polstrování, matrace a další potahy, můžete použít prostředek značky Mellerud „Polster Reiniger“, který důkladně čistí, hluboce a pečlivě odstraňuje skvrny. Odstraní i  přetrvávající nečistoty jemně, ale účinně. Přírodní složky také odstraňují nepříjemné zápachy, například od zvratků, nebo moči.

Otevři na eshopu »

Na omyvatelné povrchy, zejména pak v kuchyni, koupelně a na toaletě, je vhodný přípravek rovněž od značky Mellerud „Hygiene Reiniger Intensiv“. Současně dezinfikuje i vyčistí. Je účinný proti bakteriím, virům a nepříjemným zápachům. Vhodný na pracovní desku, linku, chladničku, odpadkový koš, toaletu, sprchový kout a další.

Otevři na eshopu »

 

Pro dokonalou čistotu Vaší chemické toalety a  plastových částí koupelny, doporučujeme prostředek „Thetford Bathroom Cleaner“  – jedná se o aktivní pěnu na plastové povrchy, která efektivně a účinně odstraňuje nečistoty, vápenité fleky a zajišťuje perfektní čistotu Vaší toalety.

Otevři na eshopu »

Vyčistit důkladně toaletu můžete také s pomocí skladných, cestovních, mini štětek, které ještě zdokonalí celý uklízecí proces.

Otevři na eshopu »

 

Kromě čistoty není na škodu také prodloužit životnost těsnění toalety sprejem "Thetford Seal Lubricant", má velmi dobré mazací schopnosti a chemickou odolnost. Mimo jiné je tento sprej vhodný na pravidelnou údržbu a péči o všechna gumová těsnění, kolejnice i kování.                   

Otevři na eshopu »

Nejčastěji se v karavanu používá melaminové nádobí, které je oblíbené pro svoji nízkou hmotnost a nerozbitnost, na kterém ale snadno ulpí skvrny od kávy, čaje, atd. Výbornou vychytávkou do karavanu je houbička od Gimmexu s přísavku na bok dřezu, kde pěkně drží, necestuje a dobře usychá.

Otevři na eshopu »

 

Běžným mytím jarem a houbičkou se těchto skvrn jen těžko zbavíte. Ideálním pomocníkem je pak „Čistič melaminu Thermoclean“, který dokonale odstraní nechtěné skvrny z hrnečků, podšálků, příborů, atd., bez toho, aniž by se povrch poškrábal. 

Otevři na eshopu »

Kromě viditelných povrchů je pak potřeba udržovat čistotu i v místech, které nejsou na první pohled patrné. Odpadní nádrž je také potřeba udržovat v čistotě, abychom se vyvarovali nepříjemnému zápachu a zlepšili hygienu. Mimo jiné také podporuje bezproblémové vyprazdňování nádrže. Přípravek „Thetford Tank Refresher“

Otevři na eshopu »

 

K úplné dokonalosti a čistotě pak pomohou čistící tablety „Dometic Tank Cleaner“ do odpadní nádrže, které odstraňují zbytky nečistot a předchází tvorbě vodního kamene a  vápnitých usazenin. V balení je deset tablet, vyrobených z obnovitelných zdrojů. Použití je jednoduché a ekonomické – jedna tableta, jedno vyčistění. Vytváří aktivní čistící pěnu a  zanechává příjemnou vůni.

Otevři na eshopu »

Nebo můžete zvolit kombinaci ve formě čističe „Wastemaster Superclean“, který je jak na odpadní nádrže, tak na potrubí v karavanech, lodích, nebo obytných automobilech.

Otevři na eshopu »

 

Nesmíme opomenout i čistotu WC nádrže u  chemických toalet, na kterou použijeme „Thetfor Cassette Tank Cleaner“, který rovněž nejen čistí, ale také uvolňuje vápenité usazeniny a zanechává příjemnou vůni. WC nádrž bychom měli čistit alespoň 2-3x do roka, čímž prodlužujeme její životnost.

Otevři na eshopu »

K dezinfekci a konzervaci vody v nádržích na užitkovou/pitnou vodu můžete zakoupit výhodné balení celého čistícího setu „Certiman Certibox“, který obsahuje TankRein 250g, Tankfrisch 250g a Certisil Combina 250g. Samotnou vodu v nádržích je více než důležité udržovat čistou a dezinfikovat ji, aby se předcházelo znečištění různými bakteriemi a zabránili tak střevním onemocněním a dalším nepříjemnostem s tím spojeným.

Otevři na eshopu »

 

Další tipy...

Nabídneme Vám několik tipů možné dezinfekce a vzhledem k tomu, že na našem eshopu je mnoho produktů vhodných k dezinfekci vody, tak jen stačí vybrat, která z nabízených položek je ideální a praktická právě pro Vás.
Další informace k desinfekci vody naleznete v samostatném článku k certinoxu zde: https://www.svetkaravanu.cz/dezinfekce-vodovodni-soustavy-v-karavanu

 

Udržujte nezávadnou vodu průběžně...

 

Přípravkem k desinfekci vody je například „Yachticon Aqua Clean“, který umrtvuje bakterie, konzervuje pitnou i užitkovou vodu až po dobu 6 měsíců. Funguje na bázi stříbra a je bez chloru. Je pachově i chuťově neutrální.

Otevři na eshopu »

Dalším tipem pak může být houbička „Silvertex“, která obsahuje čisté ionty stříbra a uchovává kvalitní pitnou vodu. Jedná se o účinnou ochranu celého systému vody. Účinně ničí viry a  bakterie (např. Legionella). Houbička se mění jednou ročně, je bez chuti a bez zápachu, k dostání je balení na 40L a 120L.

Otevři na eshopu »

 

Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho, ale to nejdůležitější bylo zmíněno a samotný výběr a realizace už je na Vás... :-)