Úvod Užitečné návody a tipy Expanzní nádoby pro vyrovnání tlaku ve vodovodním systému karavanu

Expanzní nádoby pro vyrovnání tlaku ve vodovodním systému karavanu

Použití expanzní nádoby v karavanu

Expanzní nádoba je prostředek provádějící vyrovnávání tlaku ve vodním systému a to buď jako doplněk u tlakového vodního čerpadla či jako ochrana ohřívače vody v karavanu či obytném autě. V první případě nádobka zabraňuje zbytečnému spínaní čerpadla (bez patřičného vyrovnání tlaku může tlakový spínač na čerpadlo spínat při každém sebemenším odkápnutí z baterie), v druhém případě chrání bojler v karavanu před nepatřičně velkými tlaky (ty jsou často způsobovány změnami teplot a různým rozpínáním vody), které by mohly bojler poškodit.

Nejlevnější variantou vyrovnávače tlaku je expanzní nádoba Keller, která pracuje na velmi jednoduchém principu a její součástí je zavzdušňovací šroub, díky kterému se nádobka dá vyprázdnit, stejně jako se v ní dá orientačně nastavit požadovaný tlak. Montáž expanzní nádoby se provádí nastojato a většina jejího objemu je při správném zapojení vzduch.

Zlatou střední cestou při vyběru je expanzní nádoba Fiamma, jejíž velká výhoda tkví v přítomnosti měchu, který se dá ventilkem dofouknout na Vámi zvolený tlak. Ten by neměl být vyšší, než jaký vyvíjí čerpadlo, jinak ztrácí přítomnost expanze smysl. Vhodný tlak v expanzní nádobě je přibližně 0,2 bar. Úprava tlaku v nádobce probíhá vždy při úplně prázdném stavu. Nádoba se instaluje naležato a upevňuje se šrouby do připravených otvorů.

Pro značková karavanová čerpadla Shurflo máme v nabídce i originální expanzní nádobu Shurflo. Platí však, že všechny expanzky se dají použít s jakýmkoliv druhem čerpadla, jednotlivé značky čerpadel a vyrovnávačů tlaku se dají pohodlně kombinovat.

Při instalaci vodovodního systému v karavanu či obytném autě, ve kterém figuruje bojler či jakékoliv tlakové čerpadlo není rádno podcenit funkci expanze. V případě, že expanzní nádoba v tlakovém vodovodním systému nefiguruje, riskujete poškození nádoby bojleru, povolení některého spoje hadic či dokonce poškození tlakového spínače čerpadla. Vodní systém v karavanu osazený expanzní nádobou je bezpochyby méně poruchový a ušetří Vám spoustu peněz vydaných na opravy jednotlivých komponentů.

Kontaktujte nás

BURIMEX s.r.o.
U nájezdu na D5
267 51 Bavoryně

+420 311 280 311
E-mail: info@svetkaravanu.cz

Po - Pá  8:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 13:00

Novinky na e-mail

Vaše osobní údaje nejsou nikde zveřejňovány a splňují požadavky GDPR.