Úvod Užitečné návody a tipy Jak změřit stav plynu v PB láhvi?

Jak změřit stav plynu v PB láhvi?

Každý, kdo vyráží na dovolenou v karavanu nebo obytném voze, se brzy přesvědčí o tom, jak je důležité být vybaven plnými plynovými lahvemi. Ty jsou nezbytné při vaření či topení, v případě potřeby lze plyn využít i pro zajištění teplé vody nebo při grilování na plynovém grilu.

Jen pokud dokážete správně odhadnout zásobu plynu, vyhnete se situaci, kdy vám plyn dojde a budete muset ve stresu kupovat předraženou novou plynovou láhev nebo náplň, ať už plyn potřebujete na ledničku, topení nebo vařič. Z toho důvodu je velmi důležité si udržovat dobrý přehled, kolik plynu zbývá.

Ukazatel stavu plynu v plynové láhvi Vám kýžený přehled o hladině plynu spolehlivě poskytne a velmi usnadní plánování cesty. S ukazatelem stavu náplně budete mít vždy přehled o tom, kolik plynu ještě v nádrží zůstalo.

Měřiče pracují na různých principech a umožňují uživateli rychle a bez námahy změřit množství zbývajícího plynu v láhvi. Měření dává smysl jak před začátkem dovolené, tak v jejím průběhu, abyste mohli zkontrolovat aktuální spotřebu a včas zajistit náhradu. 

Různé metody měření plynu v PB lahvi 

Metod měření je hned několik, nejjednodušším způsobem je měření stavu plynu na základě vážení lahve, velmi častým způsobem je měření pomocí ultrazvuku, některé z měřičů také měří stav plynu v láhvi na základě teploty.

První metoda spočívající v měření množství plynu podle hmotnosti bývá spíše orientační, přesto je to však oblíbené řešení a rozhodně nejlevnější na provoz i samotné pořízení. Při měření stavu plynu pomocí váhy na plynové lahve musíte samozřejmě znát konkrétní hmotnost plynu a hmotnost prázdné láhve. Pomocí vhodných vzorečků se však dá obsah láhve relativně snadno spočítat i bez matematických znalostí. Pro maximální pohodlí existuje i digitální váha pro měření obsahu plynu v lahvi.

Druhá a mnohem rozšířenější varianta měření je za pomoci ultrazvukového měřiče hladiny plynu v lahvi, případně jeho levnější variantu. Tuto metodu můžete používat u ocelových a většinou i u hliníkových plynových láhví a získáte s ní přesné a spolehlivé výsledky. 
Dalším principem, na jehož základě měření stavu plynu v láhvi funguje, může být měření na základě změn teplot plynu uvnitř lahve. Tento způsob měření bývá levnější a nepříliš spolehlivý, přesto nám však poskytne alespoň orientační představu o tom, kolik plynu nám ještě zbývá. Typickým zástupcem ukazatele stavu hladiny plynové lahve je náš magnetický ukazatel stavu plynové lahve.


Při výběru měřiče stavu plynu v láhvi doporučujeme se spolehnout na osvědčené výrobce. Nejprodávanější produkt v této kategorii je
Truma Level Check, který funguje skvěle a výsledky jím měřené jsou naprosto přesné. V praxi je tento výrobek firmy Truma tím nejlepším a zkušenostmi nás i zákazníků prověřeným měřičem, cenově je navíc zlatou střední cestou. V případě, že chcete mít přehled o tom, kolik plynu Vám v lahvi ještě zůstává, vsaďte na jistotu a pořidťe si právě Truma Level Check.

Různé produkty v této kategorii se liší především svou konstrukcí, způsobem používání a velikostí. Jaký produkt si vyberete tak záleží především na Vašich osobních preferencích.

Speciální pozornost si zasluhují měřiče pohybující se ve vyšší cenové hladině, které obvykle nabízí větší množství zvláštních funkcí:

Z pokročilejších měřičů je dobré zmínit Reich GIM, který je vhodný dokonce pro průmyslové využití na všech druzích lahví, od tohoto výrobku však většinu zákazníků odradí cena.
Výrazně pokročilé funkce v sobě skrývá také váha W8 Gascontrol od firmy Brunner. Ta je schopná vážit jakýkoliv druh plynových lahví a veškeré naměřené výsledky posílá do aplikace ve smartphonu či jakéhokoliv jiného smart zařízení. Tím poskytuje uživateli pohodlí a přitom vynikající přehled, kolik plynu je ještě k dispozici - stačí se podívat do aplikace a stav plynu zkontrolovat.
Naprostou špičkou mezi měřiči plynu je opět výrobek firmy Truma. Jejich LevelControl se instaluje na spodek jakékoliv plynové lahve (s příslušným adaptérem se dá umístit i na hliníkové) a pomocí bluetooth posílá přes Truma jednotku iNet informace o stavu plynu v lahvi až do Vašeho smart zařízení. Přesnost, spolehlivost a komfort, to jsou slova, která toto pokročilé zařízení dokonale vystihují a tím je mezi ukazateli stavu plynových lahví nejlepším řešením, jaké můžete zvolit.

Ať už pro svůj obytný vůz či obytný přívěs zvolíte kteroukoliv z variant meřičů hladiny plynu v plnyové lahvi, určitě to zvýší komfort jak při letním, tak při zimním kempingu a určitě se tento doplněk stane maximálně užitečným pomocníkem.

Kontaktujte nás

BURIMEX s.r.o.
U nájezdu na D5
267 51 Bavoryně

+420 311 280 311
E-mail: info@svetkaravanu.cz

Po - Pá  8:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 13:00

Novinky na e-mail

Vaše osobní údaje nejsou nikde zveřejňovány a splňují požadavky GDPR.