Úvod Jarní příprava vašeho karavanu

Jarní příprava vašeho karavanu

Úvod

Dlouhé čekání je u konce. Zima po dlouhých, sychravých měsících pomalu, ale jistě ustupuje a namísto ní přichází jaro. S jarem přichází také nadcházející sezóna, kdy se většina karavanistů opět vydá na cesty, ať už tuzemské či zahraniční. Ačkoliv se samozřejmě najde také řada zimních karavanistů, většina vyráží na cesty až s příchodem prvních jarních dnů. Především pro ty je určen tento článek, kde si stručně shrneme nejzákladnější přípravu na novou sezónu. Také váš karavan si po dlouhém zimním spánku zaslouží odpovídající péči, aby vám oplátkou za ni poskytl na cestách útulné zázemí. :-) 

Vlhkost a zápach

Ačkoliv je doporučeno karavan při dlouhodobém nepoužívání pravidelně větrat, je více než pravděpodobné, že vás při vstupu dovnitř po dlouhém stání "uvítá" vlhkost a s ní související nepříjemný zatuchlý zápach. Tento problém většinou vyřešíme důkladným vyvětráním. Pokud však zápach přetrvává i nadále, bude nutné vyhledat jednotlivé zdroje vlhkosti/plísní a s těmi se vypořádat. Hlavní zdroje většinou naleznete snadno "po čichu". Zkontrolujte tedy důkladně interiér vašeho karavanu a všímejte si zejména různých úzkých mezer mezi nábytkem, rohů ale také oken, dveří apod. Nepříjemným zdrojem zápachu mohou být také např. tlející zbytky jídla zapadlé na těžko přístupném místě. Boj s vlhkem vám může značně ulehčit také odvlhčovač vzduchu. Při kontrole karavanu je dobré se zaměřit také na poškozená těsnění, která je potřeba opravit. 

Pneumatiky

Stejně jako u pneumatik vašeho automobilu je potřeba zkontrolovat jejich celkový stav a ujistit se, zda jsou správně natlakované. Všímejte si především nejrůznějších trhlin, škrábanců, opotřebování běhounů apod. Pneumatiky karavanů a obytných automobilů by měly být měněny nejméně každých 5 let. 

Palubní baterie

Součástí jarní přípravy je také znovupřipojení palubní baterie, která by měla být při zazimování demontována a uložena na suchém místě chráněném před mrazem. 

Nejprve musíte vyčistit 

Bezpečnostní vybavení

V zájmu vaší bezpečnosti je potřeba zkontrolovat bezpečnostní vybavení vašeho karavanu. Zkontrolujte, zda jsou funkční všechny zámky, alarmy a také, zda jsou sirény alarmů stále slyšitelné. Pokud ne, vyměňte je nebo zařiďte jejich opravu. Pokud vlastníte sledovací zařízení, je dobré popojet s vaším karavem několik kilometrů od místa vašeho stání a tak ověřit, že je vaše sledovací zařízení stále plně funkční. 

Zkontrolujte lékárničku, doplňte v ní chybějící položky a ty prošlé vyměňte. Zkontrolujte životnost hasícího přístroje a funkčnost detektorů kouře. 

Světla

Plně funkční světla jsou nesmírně důležitá pro bezpečnost vás i dalších účastníků silničního provozu, je proto potřebné zkontrolovat jejich stav.

Před připojením karavanu k vozidlu zkontrolujte také, zda je v pořádku zástrčka. 

Jakmile je karavan připojen, zkontrolujte jednotlivá světla. Všímejte si všech nedostatků. 

Velký jarní úklid

Neméně důležitou součástí příprav je také úklid vašeho karavanu. O tom podrobněji pojednává tento článek. 

Kontaktujte nás

BURIMEX s.r.o.
U nájezdu na D5
267 51 Bavoryně

+420 311 280 311
E-mail: info@svetkaravanu.cz

Po - Pá  8:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 13:00

Novinky na e-mail

Vaše osobní údaje nejsou nikde zveřejňovány a splňují požadavky GDPR.