Cookies nastavení

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat nastavení cookies níže.

Fiamma, nebo Thetford? Velký srovnávací test mobilních WC

27.07.2022 18:00

V této nezávislé srovnávací recenzi se redaktor Honza Bordovský zaměřil na tři nejprodávanější přenosné chemické toalety na trhu, a sice Fiamma Bi-Pot a dva modely Thetford Porta Potti. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a vyplatí se sáhnout po nejlevnější variantě?

Autor článku: Honza Bordovský, camperLIFE.cz

Kdo to všechno otestoval?

Honzovi Bordovskému, nezávislému novináři ze serveru CamperLIFE, jsme zaslali tři modely přenosných toalet, které si čeští zákazníci kupují nejvíce. Honza se věnuje psaní a karavaningu už více než 20 let, takže dostal naši plnou důvěru ve všech testech a do hodnocení mu nemluvíme. Ostatně, ani by si do toho mluvit nenechal :) Níže najdete souhrnné informace a vyhodnocení, delší verzi testu pak najdete na jeho webu.

Co je přenosné WC a jak funguje?

Přenosné chemické WC využijete nejen v karavanu. Hodí se do malých obytných dodávek a individuálních vestaveb bez pevné koupelny, stejně jako na lodě a jachty, stavby či chalupy, které nejsou připojeny ke kanalizaci. Chemická toaleta tedy není jen čistě cestovatelská záležitost.

Chemické toalety fungují na principu rozkladu odpadu pomocí speciální rozkladové WC chemie. Ta je dostupná v podobě tekutiny nebo snadno dávkovatelných kapslí. Použít zde můžete oba typy. Do horní splachovací nádrže se nalévá čistá voda, výrobci však doporučují do ní přilévat také speciální přípravky (například Thetford Aqua Rinse), které mísu po splachování vyčistí a provoní. Podle výrobců tato splachovací chemie také vytvoří speciální vrstvu, která usnadňuje splachování, a tím šetří vodu.

 

Fiamma Bi-Pot 39

Přenosná toaleta Fiamma Bi-Pot 39 je nejlevnějším testovaným výrobkem a její zpracování i design tomu bohužel odpovídají. Fiamma nijak nemaskuje, že se jedná de-facto o dva spojené kanystry. Svou funkci splní, ale vybral bych si ji jen na občasné, nouzové použití.

Měkké plasty se kupodivu příliš nepodepisují na stabilitě toalety, která má nosnost 110 kg. Dílenské zpracování je však oproti ostatním toaletám horší. Díky kompaktním rozměrům – je totiž nejmenší z testovaných toalet – se naopak dobře přepravuje v autě a velká madla také usnadňují manipulaci s plnou odpadní nádrží.

Splachovací pístový mechanismus by ale mohl být robustnější. Zamrzí absence jakéhokoli ukazatele stavu odpadní nádrže.

PROHLÉDNOUT NA ESHOPU

 

Technické údaje modelu Fiamma BI-POT 39

Splachovací nádrž: 15 l, odpadní nádrž: 20 l, rozměry (Š x V x H): 36 x 39,2 x 43,5 cm, hmotnost: 4,8 kg, nosnost: 110 kg.

Cena: 2 075,- Kč

Výhody a nevýhody:
+ skladnost
+ nízká cena
+ velká odpadní nádrž
- design a zpracování
- měkké plasty
- chybí ukazatel stavu nádrže
 

 

Thetford Porta Potti Qube 365

Je vidět, že pro Thetford jsou toalety denním chlebem, a tak jsou i levnější modely od této značky promyšlené do posledního detailu. Přenosné WC Thetford Porta Potti Qube 365 je pouze o necelé dvě stovky dražší než Fiamma, přitom se funkčně i zpracováním jedná o výrobek z jiné ligy. Toaleta je vyrobena z kvalitních materiálů, dobře se obsluhuje i čistí. Potěší zde také ukazatel stavu nádrže, odvzdušňovací ventil i slušný design.
Tato toaleta je nejlehčí z našeho testu, o dva centimetry vyšší než Fiamma a nabízí nosnost 120 kg. Thetford má také výrazně pevnější plasty, působí robustněji a má lepší zpracování detailů.

Porta Potti Qube je nákupním tipem tohoto srovnávacího testu, neboť nabízí suverénně nejlepší poměr cena/výkon. I proto patří k nejprodávanějším přenosným toaletám.

PROHLÉDNOUT NA ESHOPU

 

Technické údaje modelu QUBE 365

Splachovací nádrž: 15 l, odpadní nádrž: 21 l, rozměry (Š x V x H): 38,3 x 41,4 x 42,7 cm, hmotnost: 4 kg, nosnost: 120 kg.

Cena: 2 259,- Kč

Výhody a nevýhody:
+ dobré zpracování a pevné materiály
+ ukazatel stavu nádrže
+ čistá manipulace s odpadní kazetou
+ výborný poměr cena/kvalita
+ pojistka horního víka proti otevření při přepravě
 

 

Thetford Porta Potti Excellence 565 E

Thetford Porta Potti Excellence je nejdražší toaletou v našem srovnání a kvalitou, komfortem používání i designem patří mezi špičku na trhu. Má velmi pevnou konstrukci a všechny funkce, které u přenosné toalety očekáváte.

Působí „domácím“ vzhledem, je nejvyšší v testu a má také elektrické splachování. Díky tomu je přenosné WC vhodné pro seniory nebo pro invalidy.

Proti svým konkurentům sice stojí více jak dvojnásobek, verze s klasickým pístovým splachováním je však o tisícovku levnější, což už je vzhledem k funkcím a kvalitě velmi zajímavá cena.

Toaleta má pevná madla, aretované horní víko, vestavěnou přihrádku na toaletní papír a vedle ukazatele stavu odpadní nádrže má také měrku množství splachovací vody.

PROHLÉDNOUT NA ESHOPU

 

Technické údaje modelu Exellence 565 E

Splachovací nádrž: 15 l, odpadní nádrž: 21 l, rozměry (Š x V x H): 38,8 x 44,8 x 45 cm, nosnost: 120 kg, hmotnost: 5 kg.

Cena: 4 899,- Kč (bez elektrického splachování 3 890,- Kč)

Výhody a nevýhody:
+ povedený design
+ velmi kvalitní materiál a zpracování
+ ukazatel stavu plnosti u obou nádrží
+ velmi komfortní použití
+ elektrické splachování
- vyšší cena
- nutnost dokoupit 6 AA baterií (pro model s elektrickým splachováním)
 

Závěr testu

Všechny testované toalety plní svůj účel, avšak v přímém srovnání parametrů a zpracování se nejlevnější Fiamma příliš nevyplatí – za necelé dvě stovky navíc dostanete stejně velký Porta Potti Qube s o řád lepší kvalitou i designem. Nejvyšší model Excellence s elektrickým splachováním využijete na místech, kde se používá často. Na cesty bych se nebál investovat do stejné, ale o tisícovku levnější verze s ručním splachováním.

V poměru cena/výkon jednoznačně vítězí model Thetford Porta Potti Qube 365. Model Excellence pak doporučuji všem, kteří hledají to nejlepší na trhu.

Celou recenzi toalet v nezkrácené verzi si můžete přečíst na stránkách CamperLIFE.cz.

Fotogalerie