Jak připravit karavan na sezonu krok za krokem

16.02.2021 14:00

Pokud jste si dali tu práci a zazimovali jste svůj obytný vůz, budete mít s jarními přípravami méně práce. V opačném případě vám celý proces zabere o něco více času. 

Příprava karavanu na sezonu

Krok 1: větrání

Otevřete všechny dveře a okna a pořádně uvnitř vyvětrejte. Pokud byl váš obytňák od podzimu nebo dokonce od léta pořádně zapečetěný, bude to uvnitř zapáchat zatuchlinou. Ale stačí hodinka intenzivního větrání a zbavíte se nepříjemného zápachu i vlhkosti. 

Krok 2: oprašování a mytí interiéru

Během větrání se můžete rovnou vrhnout na mytí. Utřete prach ve skříňkách, na policích, pod postelí a pořádně vymeťte každý kout. Některé druhy hmyzu, jako jsou například slunéčka sedmitečná, se před zimou snaží ukrýt a zazimovat. Nepohrdnou tmavým koutem v karavanu, takže je možné, že uvnitř máte pár nevítaných hostů. 

Usnadněte si práci a pořiďte si čisticí prostředky a odstraňovače zápachu do karavanu.

Krok 3: návrat textilií

Pokud jste obytňák zazimovali jak se patří, určitě jste si odnesli domů matrace, přikrývky, polštáře a další textilie. Teď je stačí nastěhovat zpátky: povléct polštáře a přikrývky, nasadit záclonky, závěsy a rozmístit polštáře. Jestli jste však všechny své textilie nechali v autě, pořádně je provětrejte, matraci vyklepejte a co půjde, vyperte. Zbavíte se tak zatuchliny. 

Na matrace a nepratelné kusy textilií zkuste odstraňovač zápachu na tkaniny.

Krok 4: příprava vodovodního systému

Dalším krokem je pročištění vodovodní soustavy. K čištění budete potřebovat speciální přípravky. Celý proces zabere půl dne a provádí se v 5 krocích: čištění, dezinfekce, odstranění vodního kamene, propláchnutí a opětovné naplnění.

Přečtěte si také, jak čistit vodovodní soustavu v karavanu krok za krokem.

Krok 5: zprovoznění chemického WC

Chemickou toaletu musíte opět naplnit vhodnou záchodovou chemií. Zásobník odpadu potřebuje modrou nebo zelenou (ekologickou) rozkladovou chemii, která rozpouští fekálie v nádrži a eliminuje pachy. Do splachovací nádrže nebo rovnou do mísy nalijte růžovou chemii, ta dezinfikuje mísu, usnadňuje splachování a pečuje o pohyblivé části toalety. Nezapomeňte si taky zkontrolovat zásoby rozkladového toaletního papíru do chemického WC.

Tápete při výběru? Přečtěte si o článek o výběru chemie k přenosným a kazetovým WC.

Jak připravit van na sezonu

Krok 6: spuštění plynu

Po zimě se podívejte na stav všech hadic, trubek a plynových ventilů. Zkontrolujte stav propanu nebo propan-butanu v lahvích a pokud je potřeba, doplňte ho nebo vyměňte prázdnou bombu za plnou. K tomu se vám bude hodit měřič hladiny plynu. 

Pokud bude vše v pořádku, můžete bomby připojit ke spotřebičům a vyzkoušet, zda těsní. Sebemenší únik vám pomůže odhalit citlivý detektor plynu. Nakonec vyzkoušejte, zda všechny spotřebiče na plyn fungují.

Krok 7: opětovné připojení palubní baterie

Při zazimování karavanu je vhodné vyjmout trakční baterii a uložit ji někde na suchém místě se stabilní teplotou, aby při mrazech netrpěla. Před sezonou ji tedy musíte zase připojit. Než to uděláte, očistěte kontakty od koroze a nečistot. Poté baterii dobijte a vyzkoušejte světla, zásuvky a všechny spotřebiče.

Krok 8: mytí exteriéru

Když už jste hotovi v interiéru, je čas na odstranění nečistot z exteriéru. Pokud jste celý karavan vypulírovali už na podzim a stál vám celou dobu v garáži, stačí jen setřít prach. V opačném případě ho pořádně omyjte, zbavte mechů, nečistot a solí. Opravte zkorodovaná místa a ošetřete celou karoserii voskem, který sníží zachytávání dalších nečistot.

Krok 9: test světel

Zkontrolujte také světla a směrovky. Začněte tím, že postupně vyzkoušíte všechna světla. To se dělá nejlépe ve dvou. Když objevíte nějaké prasklé nebo rozbité, vyměňte ho za nové. V nabídce najdete náhradní odrazky, obrysová a zadní světla.

Krok 10: kontrola pneumatik

U obytných vozů a karavanů by se měly pneumatiky měnit každých 5 let.  Nejprve si všechny pneu dobře prohlédněte, hledejte trhliny a boule. Pokud něco takového objevíte, co nejrychleji pneumatiku vyměňte. Následně si přeměřte hloubku vzorku a zkontrolujte tlak v pneumatice. Správné hodnoty najdete v manuálnu vozidla. V případě potřeby pneumatiku dohustěte. 

Krok 11: stav dokladů

Nakonec si zkontrolujte papíry od obytňáku. Zaměřte se na platnost technického osvědčení, emisí a povinného ručení. Z čelního skla odstraňte starou dálniční známku a pořiďte novou.

Před prvním výjezdem ještě zapátrejte v paměti, jestli vám minulý rok něco nescházelo, nebo se podívejte na seznam nejužitečnějších pomocníků do karavanu.