Kam vyrazit v zimě s karavanem

08.10.2020 07:00

Pokud máte dobře izolovaný a technicky vyladěný karavan nebo obytný vůz, můžete s ním vyrážet na výlety celoročně. I v zimě. To ocení hlavně milovníci zimních sportů. Když uvidíte, že v Beskydech nebo v Alpách napadla hromada sněhu, nemusíte řešit ubytování, ale prostě se sbalíte a vyrazíte. V článku se můžete inspirovat, kam v zimě vyrazit, a zjistíte, jak má být obytný vůz připraven na zimní kempování.

Autokempy, které fungují v zimě

Ti nejotrlejší z vás to můžou zapíchnout na parkovišti přímo pod sjezdovkou, ale pohodlnější variantou je pobyt v celoročně otevřeném autokempu, který nabízí elektrickou přípojku.
 
Užitečným vybavením kempu je sušárna na sportovní vybavení. Pokud nemáte dobře vyřešený ohřev vody, oceníte i teplou sprchu
 

České celoročně otevřené autokempy

České kempy vás v zimě potěší nízkými cenami a menší vytížeností než v létě. Karavanistů tam sice bývá dost, ale odpadají návštěvníci se stany. Pro inspiraci se podívejte na vybrané české autokempy.
 
V srdci Českého ráje najdete Autocamp Sedmihorky, který nabízí jak karavanová stání s elektrickou přípojkou (16A) a výlevkou pro chemická WC, tak servisní stání pro obytná auta s vlastními nádržemi. 
U lipenské přehrady se můžete ubytovat v celoročně otevřeném Kempu u Kukačků. Autokemp nabízí pračku se sušičkou, vybavenou kuchyň a možnost rozdělávání ohňů.
V podhůří Beskyd najdete v zimě útočiště v Autokempu Frenštát pod Radhoštěm, který nabízí obytným vozům jak elektrickou, tak vodovodní přípojku. V zimě potěší také dřevo na oheň zdarma a sprchy s teplou vodou. Nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm se nachází také Liščí Mlýn, celoročně otevřený autokemp. Dalším krásným místem v beskydském podhůří je Camp Rožnov, který nabízí karavanová stání s elektrickými přípojkami.
V Královéhradeckém kraji můžete s obytňákem zaparkovat v Kempu Pecka, karavanová stání jsou vybavena elektrickou přípojkou. V areálu kempu najdete také výlevku pro chemická WC. Další celoroční variantu v tomto kraji představuje kemp Stříbrný rybník, který má svá karavanová stání rovněž vybavená elektrickými přípojkami. 
V Doksech, nedaleko Máchova jezera, je na vaši návštěvu celoročně připraven Rekreační areál Poslův Mlýn.
V blízkosti Karlových Varů najdete Beach Camp, který má karavanová stání s elektrickými přípojkami.
Na jižní Moravě pak vyzkoušejte Jáňův dvůr.

 

Zahraniční celoročně otevřené autokempy

Pokud chcete v obytném voze vyrazit na lyžovačku do Alp, podívejte se na nabídku zahraničních kempů. Jsou sice dražší než ty české, ale na druhou stranu nabízí vynikající servis a služby. Z obytňáku tak můžete vyběhnout do sauny, do bazénu nebo třeba na wellness. 
 
Zářným příkladem luxusního autokempu je Caravan Park Sexten, který se nachází v Jižním Tyrolsku, oblíbené lyžařské oblasti. Kemp nabízí přípojky, výměnu PB lahví, výlevky pro karavanová stání, ale i sauny a wellness. V Caravan Park Sexten si můžete dokonce zarezervovat karavanové stání, kde budete mít k dispozici vlastní zahradu, koupelnu, grill, saunu a vířivku. 
 
zima v karavanu
 

Jak připravit karavan/obytný vůz na zimní kempování

Pokud vás zimní kempování navnadilo a chtěli byste si ho vyzkoušet, musíte na to svůj obytný vůz dobře připravit, což znamená zajistit topení, odvětrávání, zamezit zamrzání pitné i odpadní vody.
 

Aby voda nezamrzla

U vody (odpadní i pitné) v obytném voze musíte minimálně zajistit, aby nezamrzla. Potrubí i nádrže by v opačném případě mohly popraskat. 
 
Do nádrží s odpadní vodou a do chemického WC přidejte nemrznoucí směs
Zamrzání vody v trubkách zabráníte pomocí ohřívacích pásek. Omotejte jimi vodovodní trubky a ve chvílích, kdy budete topit, se zahřeje i potrubí. 
K zamezení zamrzání vody v nádržích můžete použít ohřívací folii, která začne s ohřevem vždy, když teplota klesne pod 7 °C.
 
K ohřevu vody na mytí budete potřebovat bojler do karavanu. Více se o ohřevu vody v obytných vozech dozvíte v dalším článku.
 

Zajištění topení 

Obytný vůz se vytápí pomocí plynového topení, které je napájeno z PB lahví. 11kilová láhev vám při nepřetržitém provozu vydrží zhruba tři dny (záleží na intenzitě vytápění), abyste věděli, kdy přesně vám plyn dojde, pořiďte si měřič hladiny plynu a naučte se, jak změřit stav plynu v PB láhvi. V zimě je vhodné také prodloužit komín, aby byl zajištěn odvod spalin, i když bude střecha pod sněhem.
 

Nezapomínejte na větrání

Na topení myslí každý, ale na větrání málokdo. Obytný vůz je potřeba minimálně dvakrát za den pořádně vyvětrat. Tím pořádně je myšleno otevření oken a dveří minimálně na 5 minut. V opačném případě dochází ke kondenzaci vody v interiéru. S tím vám může částečně pomoci odvlhčovač vzduchu
 

Pomůžeme, poradíme

Pokud se chcete o kempování v zimě dozvědět víc, přečtěte si také článek o zimním období s karavanem. Jestli tápete při výběru zimního vybavení do karavanu nebo potřebujete vyřešit konkrétní problém, napište nám na info@svetkaravanu.cz, rádi vám poradíme.