Cookies nastavení

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat nastavení cookies níže.

Témata měsíce

TÉMA MĚSÍCE: Topení - které je pro vás nejlepší?

06.01.2023 16:28 Témata měsíce

Příchod zimy a mrazů nemusí nutně znamenat, že svůj karavan uvedete do stavu hibernace. Jediné, co opravdu potřebujete, je dostatečně výkonné topení, které vám v karavanu vytvoří příjemné teplo, a sníh či mráz budou jen romantickou dekorací za oknem. Připravili jsme pro vás článek o topení pro karavany včetně kladů a záporů jednotlivých systémů.

Plyn - řešení známé a spolehlivé

Plyn je jedním z nejdůležitějších zdrojů energie na palubě karavanu. Většina mobilních kuchyní funguje s plynem (propan-butan nebo propan) a přímo se tak nabízí využívat plyn i coby zdroj tepla. Většina karavanů využívá plynová topení. Topení funguje tak, že vzduch pro spalování nasává z venku a odvod spalin je řešen komínkem vyústěným na boku nebo na střeše karavanu.

V případě použití rozfuku je vzduch nasáván z karavanu přes žebra topení a následně rozveden po karavanu. Pokud rozfuk u topení chybí, je efekt podobný jako u krbových kamen. Za určitých podmínek je možné i topení za jízdy. Díky jednoduché konstrukci jsou plynová topení levná a velmi lehká, což ocení každý, kdo klade důraz na celkovou hmotnost.

VYBRAT PLYNOVÉ TOPENÍ

 

 

Elekřinu raději jako doplněk

K nákupu elektrického topení vás mohou zavést dva důvody. Buď s kempařením v zimě teprve začínáte a chcete si zmapovat terén dříve, než do výbavy řádně zainvestujete. Nebo vám naopak primární zdroj tepla přestává stačit a chcete si například dovyhřívat koupelnu či ložnici.

V takovém případě jsou elektrická topení a přímotopy vhodnou volbou. Jsou levná, lehká, velmi snadno přenosná a jejich instalace naprosto banální. Vzhledem k velmi snadné manipulaci si jen dejte pozor na zahřívání předmětů v blízkosti topení.

VYBRAT ELEKTRICKÉ TOPENÍ

Elektrická topení jsou levná, lehká, velmi snadno přenosná a jejich instalace naprosto banální. Vzhledem k velmi snadné manipulaci si jen dejte pozor na zahřívání předmětů v blízkosti topení.

 

Vzduch i voda zároveň? Odpovědí je Truma Combi

Stejně jako je značka Webasto synonymem pro naftová topení u osobních vozů, je Truma Combi na špici kombinovaných topných systémů. Co to znamená? Jednoduše ohřívá vodu i vzduch zároveň. Jak rychle? Desetilitrový bojler ohřeje z 15 na 60 stupňů Celsia za méně než 30 minut. Truma Combi 4 se instaluje do malých a středních karavanů, Truma Combi 6 se výkonem hodí do velkých modelů. 

Písmeno E v názvu označuje možnost přídavného elektrického výhřevu, písmeno D znamená, že se jedná o naftový systém. Se zařízením Truma Combi spolupracují veškerá ponorná čerpadla do tlaku 2,8 bar. Vysokou pořizovací cenu kompenzuje nepřekonatelná užitná hodnota zařízení, pro kterou si jej rychle zamilujete. Zároveň si v otázce topení a ohřevu vody můžete být jistí, že jste svému karavanu dopřáli to nejmodernější řešení.

VYBRAT KOMBINOVANÝ SYSTÉM TRUMA

Výběr není třeba uspěchat

Vybrat vhodné topení přímo pro vás není téma na jeden večer. Při výběru je nutné zvážit účel, který má koupě topení pokrýt a četnost použití. Pokud se rozhodnete do tepla v karavanu investovat, odměnou vám bude výrazné prodloužení sezóny. Namísto zazimování karavanu vám totiž s příchodem klesajících teplot startují zcela nová dobrodrůžství. S rozhodováním může také pomoci půjčení karavanu, který vámi vybrané topení má. A pokud se i přesto nebudete moci rozhodnout, zastavte se u nás na prodejně, kde vám s výběrem rádi pomůžeme.