Tipy jak být lepším karavanistou

Tipy jak být lepším karavanistou

V průběhu sezony je snadné pochytit špatné návyky. Projděte seznam našich typů, díky nimž se z vás stane výstavní karavanista pro následující sezonu.

Dotáhněte šrouby kol
Šrouby na kolech by neměly být dotaženy "na krev". Šrouby kol nejen na karavanech, ale i na všech ostatních vozidlech musí být utaženy přesně a to momentovým klíčem a musí být pravidelně kontrolovány. Pokud by došlo k uvolnění kola za jízdy,tak je pravděpodobné, že by váš karavan mohl být na odpis, nebo vážně poškozen.
Nahustěte pneumatiky a zkontrolujte stav
Při kontrole šroubů je vhodná chvíle nahustit pneumatiky dle doporučené hodnoty výrobce, kterou naleznete na boku pneumatiky. Tlak změříte tlakoměrem na kontrolu pneumatiky a nebo u kompresoru při čerpací stanici. Podhuštěné pneumatiky jsou náchylné na píchnutí a dochází u nich k rychlejšímu opotřebení a horším jízdním valstnostem. U karavanu není běžné sjetí dezénu pneumatiky, ale zkontrolujte stěny pneumatiky pro drobné praskliny. Jakmile se nějaké taková prasklina objeví, neváhejte a pneumatiky nechte okamžitě vyměnit. Mnoho našich zákazníků již řešilo prasklou pneumatiku a poškození karavanu.Když už jste v pracovním nasazení, zkontrolujte také pneumatiky vašeho vozu, zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Pročistěte odpadní hadice
Máte štěstí, že jste ještě neviděli odpadní hadice vašeho karavanu rozebrané. Častou příčinou zvláštního zápachu v karavanech jsou odpadní hadice v kterých se usazuje páchnoucí "sliz" a bakterie. Zacpěte vývod odpadních hadic a naplňte odpadní hadice čistícím prostředkem na pročištění odpadů, který koupíte v běžných obchodech. Prostředek nechte působit a potom hadice důkladně propláchněte. Výsledný efekt je opravdu znát
Přetřiďte vaše kempingové vybavení
Většina karavanistů nechává výbavu karavanu trvale uvnitř.Dáva to smysl, je to pohodlné a již víte co kde máte. Jednou za dva roky určitě vše z karavanu vykliďte, protřiďte a znovu naložte. Není to žádná zábava, ale věřte tomu, že můžete ušetřit klidně 30kg na nahromaděných zbytečnostech.
Vyjměte a zkontrolujte rezervní kolo
Ve Vašem servise vždy kontrolují stav rezervního kola, ale jednou za čas rezervní kolo preventivně demontujte, aby nedošlo k zaoxidování držáku a následné problematické demontáži, případně úplnému zaseknutí v nevhodný okamžik. Důležité je to zejména u externích držáků jako je držák rezervního kola karavanu od firmy Alko
Vozte s sebou nářadí
Pokaždé, když vyrážíte na dovolenou s karavanem, by jste se měli ujisit, že máte alespoň základní "vercajk". Drobné závady jako povolený šroub, uvolněný kontakt, nebo rozbité čerpadlo se projeví zásadně na dovolené, když se karavan používá, ne když stojí v garáži. 
Buďte tolerantní ke kamionům
Nestresujte se, nesnažte se předjíždět kamiony v kolonách, není nutné jet 100, stačí jet v klidu na tempomat za kamiony a uvidíte, že bude cesta daleko příjemnější. Pokud Vás předjíždí kamion, klidně ho pusťte, třeba má za sebou již dva tisíce kilometrů a musí být včas na vykládce.
Pečujte o svou baterii, ušetříte
Pokud dobíjíte baterie pouze když vyrážíte na dovolenou, dlouho sloužit nebude. Jednou za čas ( cca 2 měsíce ) baterii připojte na nabíječku, nebo alespoň zapojte karavan k síti.
Promažte zámky
Dobře, zde je jedno tajemství z oboru. Kvalita zámků na karavanech je mizerná, ačkoli nové modely jsou na tom již lépe. Ovšem troška grafitové vazelíny, kterou nanesete na klíček a párkrát otočíte udělá divy. Zámek bude chodit jako nový.
Šetřete rohové vzpěry
Rohové vzpěry slouží k fixaci v dané poloze, ne jako hever. Pokud potřebujete výrazně jednu stranu vyrovnat, využijte nájezdu pro karavan.
Přečtěte si manuál k vašemu karavanu
Také neradi čteme návody, ale vaší příručce je toho mnohem vice než tušíte.
Zkontrolujte svislé zatížení na oji
Svislé zatížení, kterým oj karavanu působí na tažné zařízení vašeho vozidla je důležité pro stabilitu a komfort jízdy při tažení. Optimum bývá okolo 80kg. Na změření můžete využít velmi dobré váhy svislého zatížení a nebo běžnou váhu a kratší prkno.Kontrolu provádějte před každým výjezdem.
Zkontrolujte své pojištění
Každému majiteli obytného přívěsu i obytného automobilu doporučujeme mít uzavřenou havarijní pojistku. Pokud Vás někdo nabourá, tak se oprava zaplatí z viníkova povinného ručení. Většinou vás ale vykrade zloděj, nebo karavan poškodí kroupy a nebo Vám vandal rozbije okno. Oprava poškození kroupami se pohybuje okolo sta tisíc korun, okna se pohybují okolo deseti až patnácti tisíc korun atd. Opravy karavanů jsou tedy opravdu drahé a havarijní pojištění se vyplatí. Pojištění na karavan můžete sjednat také u naší firmy.
Věďte si poznámky k vašemu karavanu
Znáte to, přijedete do kempu a znova si vzpomenete na to co vše jste měli dát servisu opravit. Průběžné si závady někam zapisujte a pak na nic nezapomenete.
Zkontrolujte platnost technické prohlídky
Karavan není využíván tak často jako váš osobní automobil. Podívejte se, zda vám technická kontrola stále platí. Kontrolu obytného přívěsu je vhodné provádět při technické kontrole osobního vozidla. Zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Navštivte nová místa
Všichni máme oblíbená místa či kempy. Aspoň jednou ročně, ale vyražte na nové místo. Můžete být překvapeni.
Vyčleňte si víc času na cestu
Při plánování dovolené si vyčleňte více času na cestu. není potřeba se stresovat zda někam dorazíte včas. Máte přece karavan, můžete přenocovat kdekoliv.
Čistota a pořádek
Při vyprazdňování zásobníku vašeho chemíckého záchodu výlevku opláchněte.
Používejte přídavná zpětná zrcátka 
Při tažení karavanu vždy používejte zpětná zrcátka. Zrcátka jsou povinná a zejména na dálnicích potřebná. Pokud jedete s karavaneme na dálnici 90km/h, za vámi rychle jedoucí vozidlo může jet i dvojnásobnou rychlostí. Pokud je za vámi třeba 100- 300m, tak ho neuvidíte a můžete způsobit vážnou dopravní nehodu.
Stabilita obytného přívěsu je základ
Základní pravidlo je umístit všechny těžké věci k podlaze a co nejblíže k nápravě. Všechny ostatní těžší věci směřujte mezi nápravu a oj. Tímto rozložením získáte větší stabilitu a karavan se nebude houpat i při vyšších rychlostech. Další důležitá věc pro stabilitu přívěsu jsou kvalitní pneumatiky v dobrém stavu.Názorná ukázka rozložení nákladu v souvislosti se stabilitou přívěsu zde: