Úvod Užitečné návody a tipy Vše o předstanech a markýzách

Vše o předstanech a markýzách

Jakkoli velký karavan máte, obytnou plochu uvnitř nezvětšíte

Nejjednodušší cesta, jak zvětšit obytnou plochu, je pořízení předstanu nebo markýzy.

Dnešní trh nabízí několik možností, zejména předstany přes celou délku karavanu, vchodové předstany, markýzy a sluneční střechy.

Výběr vhodného řešení má mnoho společného s výběrem klasického stanu. Budete se muset rozhodnou mezi materiálem stanoviny, druhem tyčí a případně jakou podlážku zvolit.

V našem internetovém obchodu www.svetkaravanu.cz naleznete předstany a markýzy pro každý typ karavanu, případně obytného vozidla.

Předstany přes celou délku karavanu

Vyplňte alternativní text 

Tyto předstany více než zdvojnásobí obyvatelnou plochu vašeho karavanu za jakéhokoliv počasí.

Tyto stany se vyrábějí z několika druhů materiálů od lehčích až po těžké. Většina těchto stanů má odepínací přední i boční díly tak, že Vám ze stanu zůstane pouze střecha. Dražší modely mají v některých oknech sítě proti hmyzu a většina stanů má závěsy do oken pro zvýšení soukromí.

Tyto velké předstany jsou vhodné zejména pro karavanisty, kteří budou karavan využívat převážně po dobu vždy minimálně jednoho týdny na jednom místě. A to díky tomu, že postavit takovýto předstan je práce pro dvě osoby na 40 minut. Hmotnosti kompletních stanů včetně konstrukce začínají na 35 kg a dosahují až 80kg u velkých stanů z těžkého materiálu.

Výhodou velkých stanů je jejich odolnost vůči nepřízni počasí. Při dešti ve stanu naleznete dostatečně prostorný úkryt. Stan je možno nechat v kempu postavený klidně celou sezonu.

Námi osvědčený a cenově velmi výhodný předstan je Trigano Ocean s cenou od 14 499,- Kč. Jedná se o kvalitní a velice praktický předstan, dostupný v různých velikostech.

Vyplňte alternativní text 

Současným trendem jsou tzv. nafukovací předstany. Jejich předností je zejména jednoduché sestavení (nafouknutí), nízká váha, odolnost stejná jako u předstanů s klasickou konstrukcí a kvalitní zpracování. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit nafukovací předstan Trigano Samoa, který je prodáván v několika velikostech a potěší také svou příznivou cenou začínající na 14 701,- Kč. 

Návod pro měření délky predstanu naleznete ZDE.

Vchodové předstany

Vyplňte alternativní text

Tyto předstany jsou menší než celopředstany, což znamená, že jsou lehčí a rychleji postavitelné nežli velké stany. Toto ocení karavanisté, kteří cestují pouze na několik dní, ale stále chtějí mít pevnou konstrukci. Vchodový předstan Vám poskytne dostatek místa pro posezení, a nebo místo k sušení prádla. Tyto stany Vás ochrání před bočními dešti a také ochrání věci jako kola atd.

Vchodové stany samozřejmě nabízí odepnutí boční nebo i přední části.

Zajímavý je například námi prověřený rychlostavitelný nafukovací předstan Dorado 350 s cenou 7 458,- Kč.

Sluneční střechy

Slunečními střechami nazýváme jednoduché plachty obdélníkového tvaru, které je nutné rozbalit a navléci do stanové lišty po obvodu karavanu. Tato celta se poté v předních rozích podepře tyčkami a napne provázky uchycenými do země.

Výhodou je jejich cena a nízká hmotnost. Nevýhodou je, že neochrání před hustějším deštěm a větrem. Jejich využitelnost není tedy nikterak veliká.

Oblíbená je například sluneční střecha pro karavany Playa s cenou od 1884,- Kč, která je na výběr v modréšedé barvě.

Markýzy

Markýzou nazýváme vysouvací přístřešky, které jsou na karavanu umístěny napevno. Ke všem typům těchto markýz je možné pořídit různé druhy bočnic, nebo předních dílů. Po nasazení těchto dílů vznikne uzavřený prostor připomínající kompletní velké předstany.

Rozlišujeme tři druhy markýz:

  • Markýzy montované na bok karavanu

Jedná se o markýzy v kovovém těle, které se vysouvají za pomoci kliky, jejímž otáčením se vysouvá celá markýza. Po vysunutí mohou být podpěrné tyče markýzy postaveny kolmo k zemi a nebo pod úhlem 45° opřeny o stěnu karavanu. Výhodou těchto markýz je snadné vysunutí a zasunutí a pevná konstrukce. Nevýhodou u těchto markýz je vyšší pořizovací cena. Montáž by se měla provádět v odborném servise, například u servisu BURIMEX s.r.o.

Námi osvědčená markýza je například Fiamma F 45 S s cenou od 12 463,- Kč.


  • Markýzy montované na střechu karavanu

Pro tento typ platí to samé jako pro markýzy montované na bok karavanu. Markýzy montované na střechu mají tu výhodu, že nezatěžují konstrukci karavanu a při zvolení tohoto typu montáže můžete na karavan stále nasadit i kompletní předstan. Markýzy montované na bok Vás o tuto možnost připraví, protože se upevňují na místo, kde se předtím upevňovaly tyče předstanu. Montáž je lepší svěřit odbornému servisu, například servisu BURIMEX s.r.o.

Námi osvědčená je například markýza Thule Omnistor 6200 s cenou od 14 359,- Kč


  • Markýzy ve vaku

Markýza, která je natočena na hliníkové tyči, ve které jsou zasunuty podpěrné nohy a vodorovné tyče směrem ke karavanu. Tato role je během přepravy uschována v pevném vaku se zipem. Celý vak je nasunutý ve stanové liště a zajištěný dvěma válečky proti posunutí. Montáž je možné provést svépomocí nebo se obrátit na odborníky, například na servis BURIMEX s.r.o.

Námi osvědčená je například markýza Fiamma Caravanstore s cenami od 5699,- Kč.


Koberce do stanu, nebo pod markýzu

Vyplňte alternativní text

Každý majitel stanu nebo markýzy by měl zcela jistě pořídit také podložku, neboli koberec do předstanu. Podložky zabrání nanášení nečistot a poskytují daleko větší komfort.

Koberce se prodávají v různých rozměrech.

Námi osvědčená podložka je například koberec do předstanu Kinetic v cenách od 1396,- Kč.

Tipy na závěr

Pokud přepravujete stan uvnitř karavanu, umístěte jej nad nápravu. Stan uložte tak, aby se nemohl pohybovat při změnách rychlosti.

Pokud stavíte Váš stan nebo markýzu na podmáčeném povrchu, nejprve rozložte stanový koberec nebo igelit na zem. Zabráníte tím zbytečnému zanášení stanoviny blátem.

Při stavbě stanu je obecně lepší stavět stan s připnutými bočnicemi pro větší rychlost. Při velkém větru tyto bočnice nejprve odepněte. Vyhnete se tak velkým náporům větru do velké plochy stanu.

Pokud sháníte zimní předstan, zvolte opravdu kvalitní s pevnou konstrukcí. Stan volte spíše menší, ne přes celou délku karavanu. Sníh může být opravdu těžký a konstrukce by se mohla náporem sněhu poškodit.

Kontaktujte nás

BURIMEX s.r.o.
U nájezdu na D5
267 51 Bavoryně

+420 311 280 311
E-mail: info@svetkaravanu.cz

Po - Pá  8:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 13:00

Novinky na e-mail

Vaše osobní údaje nejsou nikde zveřejňovány a splňují požadavky GDPR.