Úvod Užitečné návody a tipy Zpětná zrcátka

Zpětná zrcátka

Instalace přídavných zpětných zrcátek je při vlečení karavanu v řadě zemí nařízena zákonem a důsledně kontrolována. Například v sousedním Rakousku, kde je dodržování silničních předpisů obecně velmi přísně kontrolováno, se již řadě řidičů se dokonce stalo, že při silniční kontrole policista usedl za volant jejich automobilu a kontroloval správnou viditelnost pomocí těchto zrcátek. V případě nedodržení takového předpisu hrozí řidičům vysoké pokuty a další nepříjemné sankce. V tomto článku si tedy povíme něco o použití přídavných zpětných zrcátek, představíme vám jejich druhy a poradíme vám s jejich výběrem.

K čemu slouží přídavná zpětná zrcátka?

Většina stávajících zrcátek na automobilu neposkytuje adekvátní výhled dozadu, pokud je k autu připojen karavan. Výjimkou mohou být snad jen velké, široké automobily (např. 4x4) se stejně širokým nebo o něco užším karavanem, i v jejich případě je však lepší dodatečná zrcátka pořídit pro lepší přehled o dění okolo. 

Jak tato zrcátka fungují?

Současný trh nabízí řadu přídavných zrcátek vyráběných na míru tak, aby perfektně seděla k vašemu vozidlu. Jejich instalace je zpravidla velice snadná a rychlá a lze je také snadno odejmout v případě, že s autem chcete vyjet bez karavanu.

Základním pravidlem pro jízdu s karavenem je, že musíte mít alespoň o 4-5 m širší zónu výhledu než je široký karavan a vidět do vzdálenosti okolo 10-20 metrů za karavan. Pro lepší představu: Při jízdě na dálnici ve středovém pruhu musíte dobře vidět blížící se vozidla za vámi, ať už jedoucí v levém či pravém pruhu.

Druhy přídavných zrcátek

Stejně jako u dalších doplňků pro karavany, i v případě zpětných zrcátek existuje více druhů. Současný sortiment je velmi bohatý, aby uspokojil i ty nejnáročnější zákazníky. Pojďme si tedy představit ty nejznámější druhy přídavných zpětných zrcátek.

Vyplňte alternativní text 

Tou první a zároveň nejznámnější variantou jsou zrcátka upevňovaná na stávající zrcátko automobilu. Lze zakoupit jak univerzální přídavná zrcátka použitelná u většiny aut, tak i zrcátka vyrobená na míru na konkrétní značku a model automobilu. Jednotlivé typy těchto zrcátek se liší nejen svým designem, ale také způsobem uchycení na zrcátku. Velmi oblíbeným a cenově dostupným produktem jsou například univerzální zrcátka Speed Fix Mirror od firmy Reich, která lze jednoduše upevnit sevřením horní hrany zrcátka vozu (viz obrázek).

Vyplňte alternativní text
Druhou variantou jsou zrcátka instalovaná přímo na karoserii auta. Jako příklad uvedeme univerzální zrcátka Hagus Sekundo II/III doporučovaná především pro větší vozidla (např. SUV), která se uchycují částečně do kapoty a částečně za blatník vozu. Tento druh zrcátek je méně rozšířený než předchozí, i s ním se však lze na silnicích setkat. 

Stejně jako k řadě dalších produktů, tak i k přídavným zpětným zrcátkům lze dokoupit nejrůznější příslušenství, ať už náhradní gumové upínací popruhy či samostatné hlavy zrcátka a držáky.

Podle čeho zpětná zrcátka vybírat?

V případě přídavných zpětných zrcátek rozhodně neplatí pravidlo Čím dražší, tím lepší! Existuje celá řada cenově příznivých zpětných zrcátek, jejichž kvalita se přinejmenším vyrovná těm dražším. Důležitým kritériem při výběru přídavných zpětných zrcátek je míra vibrací během jízdy. Obecně lze říci, že zrcátka pro konkrétní model automobilu při jízdě vybrují o něco méně než zrcátka univerzální. Další častou otázkou zákazníků při výběru zpětných zrcátek je jejich instalace. U většiny zpětných zrcátek je instalace velice snadná a rychlá, navíc bez nutnosti jakéhokoliv dalšího nářadí. V případě některých zrcátek je k utažení potřebný například šroubovák.

Kontaktujte nás

BURIMEX s.r.o.
U nájezdu na D5
267 51 Bavoryně

+420 311 280 311
E-mail: info@svetkaravanu.cz

Po - Pá  8:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 13:00

Novinky na e-mail

Vaše osobní údaje nejsou nikde zveřejňovány a splňují požadavky GDPR.