Co zkontrolovat na karavanu před sezonou
Dlouhé čekání je u konce! Po dlouhých, sychravých měsících pomalu, ale jistě, zima ustupuje a namísto ní přichází jaro. S jarem přichází také nadcházející sezona, kdy se většina karavanistů opět vydá na cesty, ať už tuzemské či zahraniční. Ačkoliv se samozřejmě najde také řada zimních karavanistů, většina vyráží na cesty až s příchodem prvních jarních dnů. Především pro ty je určen tento článek, kde si stručně shrneme nejzákladnější přípravu na novou sezonu. Také Váš karavan si po dlouhém zimním spánku zaslouží odpovídající péči, aby Vám oplátkou za ni poskytl na cestách útulné zázemí. :-)
Vlhkost a zápach
Obecně je doporučováno pravidelně větrat Váš karavan, pokud jej nepoužíváte delší dobu. Bohužel, i přesto je velice pravděpodobné, že Vás „uvítá“ vlhkost doprovázená nepříjemně zatuchlým zápachem. Tento problém lze vyřešit důkladným vyvětráním. Pokud i tak nepříjemný zápach přetrvává, budete muset zakročit proti němu. Ze všeho nejdřív je nutné najít ohnisko vlhkosti/plísně a následně se s nimi vypořádat. Ta zaručeně najdete podle svého čichu.
Zkontrolujte důkladně interiér Vašeho karavanu a všímejte si zejména různých úzkých mezer mezi nábytkem, rohů, ale také oken, dveří apod. Nepříjemným zdrojem zápachu mohou být také tlející zbytky jídla, které se dostaly na těžko přístupná místa. Boj s vlhkem Vám může značně ulehčit odvlhčovač vzduchu. Při kontrole karavanu je také dobré zaměřit se na poškozená těsnění, která je potřeba opravit.
Voda v karavanu
Než se vydáte na cesty, nezapomeňte připravit také vodní nádrž a celý vodovodní systém Vašeho karavanu. Správnou funkci jednoduše ověříte napuštěním nádrže a následným otevřením všech kohoutků. Druhým krokem je důkladné vyčištění tak, aby nebyla voda v karavanu zdraví závadná. Skvělým prostředkem je sada Certibox, která ve třech krocích důkladně vyčistí celou vodovodní soustavu Vašeho karavanu.
Jeho použití je jednoduché, avšak časově poměrně náročné (čištění trvá prakticky celý den), mělo by se provádět alespoň 2x ročně. Dalším skvělým pomocníkem pro zajištění čisté vody
v karavanu je stříbrná houbička Silvertex, kterou stačí pouze vhodit do nádrže a nechat účinkovat. Houbička je zdraví zcela nezávadná, neobsahuje chlor a vydrží celý rok.
Pneumatiky
Stejně jako u pneumatik Vašeho automobilu je potřeba zkontrolovat jejich celkový stav a ujistit se, že jsou správně natlakované. Všímejte si především nejrůznějších trhlin, škrábanců, opotřebování běhounů apod. Pneumatiky karavanů a obytných automobilů by měly být měněny nejméně každých 5 let.
Palubní baterie
Součástí jarní přípravy je také znovupřipojení palubní baterie, která by měla být při zazimování demontována a uložena na suchém místě chráněném před mrazem. Určitě se snažte baterii přes zimu udržovat nabitou, v opačném případě ji dejte několik dní nabít.
Nezapomínejte vyčistit kontakty baterie speciálním čističem. Funkčnost trakční baterie ověříte například zapnutím osvětlení nebo čerpadla. Pokud jste Vaší baterii zajistili přes zimu odpovídající péči, měla by být na jaře plně funkční.
Bezpečnostní vybavení
V zájmu Vaší bezpečnosti určitě zkontrolujte bezpečnostní vybavení Vašeho karavanu. Zkontrolujte, zda jsou funkční všechny zámky, alarmy a také, zda jsou sirény alarmů stále slyšitelné. Pokud ne, vyměňte je nebo zařiďte jejich opravu. Pokud vlastníte sledovací zařízení, je dobré popojet s Vaším karavanem několik kilometrů od místa Vašeho stání, díky čemuž ověříte Vaše sledovací zařízení, zda je stále plně funkční.
Zkontrolujte lékárničku, doplňte v ní chybějící položky – prošlé vyměňte. Zkontrolujte životnost hasicího přístroje a funkčnost detektorů kouře.
Světla
Plně funkční světla jsou nesmírně důležitá pro bezpečnost Vás i dalších účastníků silničního provozu – nepodceňujte kontrolu jejich stavu.
Před připojením karavanu k vozidlu zkontrolujte také, zda je v pořádku zástrčka.
Jakmile bude karavan připojen, zkontrolujte jednotlivá světla. Všímejte si všech nedostatků.
Velký jarní úklid
Neméně důležitou součástí jarní přípravy je také velký úklid Vašeho karavanu. Nejčastějším problémem jsou vzniklé plísně a nepříjemný zatuchlý zápach uvnitř karavanu. Potrápit dokážou
i zapomenuté, zkažené potraviny apod. Na trhu dnes existuje řada speciálně vyvinutých čisticích prostředků pro mytí exteriérů i interiérů karavanů a obytných automobilů. Více informací
o konkrétních produktech.
Pokud jste Váš karavan na zimu dostatečně připravili, nemělo by Vám jeho znovuoživení dělat větší problémy. Pokud by jste však během přípravy objevili závažnější problém, který nebudete schopni svépomocí vyřešit, obraťte se na odborný servis.