Elektroinstalace pro dodávku Bumblebee
Pokud jste si přečetli náš předchozí článek, víte, že Martin a Mariya svou dodávku Bumblebee z velké části zaizolovali a nyní nastal čas pustit se do elektroinstalace, která je další, neméně důležitou fází přestavby dodávky na obytné auto. Martin a Mariya říkají, že se jim od začátku přestavby změnil život a že se jejich dodávka Bumblebee se stala neodmyslitelnou součástí jejich každodenního života.
Žádná elektřina = žádné světlo, telefon, notebook ani lednice
Jak bylo již několikrát zmíněno, Martin a Mariya očekávají od své obytné dodávky nejen domov na kolech, ale také útulnou mobilní kancelář, která jim umožní pracovat odkudkoliv. Už jen
z těchto důvodů byl pro ně rozvod elektřiny v obytné dodávce zásadní. Na elektrické energii je dnes závislá většina spotřebičů. Zásadními požadavky na elektroinstalaci byly bezpečnost
a šetrnost k životnímu prostředí.
Plánování elektroinstalace
Martin a Mariya si nejprve stanovili jednotlivé hlavní úkoly, které posléze jeden po druhém rozvíjeli a plánovali více do detailů.
Vůbec první otázkou, kterou si položili, bylo, jaký elektrický systém jejich dodávka vyžaduje
a jaké komponenty musí obsahovat. Všem, kteří přestavují svou dodávku poprvé a nemají
s instalací elektřiny žádné zkušenosti, doporučují Martin a Mariya zkonzultovat výběr vhodné elektroinstalace do obytné dodávky s odborníkem, který je schopný doporučit nejefektivnější a především nejbezpečnější řešení.
Tři stěžejní komponenty, bez kterých se žádná elektroinstalace v dodávce neobejde, jsou:
- Zdroje nabíjení (solární panely, alternátor, „shorepower“).
- Trakční baterie.
- Spotřebiče (světla, lednice, střešní ventilátor, vodní pumpa, nabíječky atd.).
Aby Martin a Mariya pečlivě vyúpčétaůo spotřebu energie v obytné vestavbě, použili nástroj Power Consumption Calculator (kalkulačka spotřeby energie). V tomto nástroji si mohli vyzkoušet různé kombinace a podle toho zvolit nejvhodnější řešení elektroinstalace v obytné dodávce. Právě tato kalkulačka jim ve značné míře pomohla i s výběrem vhodné trakční baterie do dodávky.
Solární panely na dodávku Bumblebee
Martin a Mariya zvolili solární panely jako zdroj nabíjení. Solární energie je produkována sluncem a může být využita právě pro výrobu elektřiny. Je to zároveň nejčistší a nejbohatší zdroj energie, který na naší planetě existuje. I proto se Martin a Mariya rozhodli vybavit svou obytnou dodávkou solárními panely, aby co nejméně škodili životnímu prostředí.
Martin a Mariya se rozhodli pro americké solární panely značky TOPSOLAR z následujících důvodů:
- Panely jsou monokrystalické (zvládnou vyprodukovat více energie i při nižší intenzitě slunečního záření), zároveň jsou flexibilní a lehké.
- Snadná instalace – jednoduše se nalepí na povrch.
- Odolnost, nenápadnost a výkonnost.
- Nízká hmotnost.
Pro lepení solárních panelů je vhodné stavební lepidlo Sikaflex 252i.
Propojení solárních panelů se solárním regulátorem a dalšími elektrickými zařízeními uvnitř dodávky umožňují tzv. kabelové průchodky, kterými se protáhne potřebná kabeláž pro solární panely.
Důležitým komponentem solárního systému je tzv. solární regulátor. Solární regulátor se zapojuje mezi solární panel(y) a akumulátor a slouží k maximálnímu využití energie ze solárního panelu. Kromě toho také chrání akumulátor během nabíjení, aby nedošlo
k jeho hlubokému vybití nebo naopak nadměrnému nabití.
Výběr akumulátoru
Na trhu existují čtyři typy baterií pro akumulaci solární energie. Martin a Mariya se rozhodli pro nejdražší, avšak nejvýkonnější variantu – lithiovou baterii LiFePO4. Pojďme si shrnout její výhody a nevýhody:
Výhody:
- Nízká hmotnost.
- Nepotřebuje žádné speciální skladovací podmínky.
- Minimální údržba.
- Dlouhá životnost – z dlouhodobého hlediska se investice vyplatí.
- Vyrobí téměř dvojnásobně více energie než AGM baterie.
Nevýhody:
- Vysoká cena.
- Vyžaduje BMS, což je systém řízení baterie vyrovnávající napětí jednotlivých článků.
Důležitým doplňkem k akumulátoru je nabíječka baterií, která ze sítě 230 V vytváří 12 V napětí a proud potřebný k dobíjení akumulátoru. Nabíječky baterií s charakteristikou IUoU využívají unikátní šestistupňový nabíjecí cyklus a poskytují optimální nabíjení všech lithiových, gelových, AGM a kyselinových trakčních baterií, protože nabíjejí rychle a šetrně.
Instalace elektřiny do dodávky
Na samotnou elektroinstalaci si Martin a Mariya přizvali kamaráda Radka Boušku, který se zajímá o obnovitelné zdroje energie. Díky jeho pomoci získali cenné zkušenosti. Radek jim ochotně pomohl jak s výběrem materiálu, tak s instalací elektřiny. Pokud by se kontakt na Radka hodil i někomu z vás, Mariya a Martin nám poskytli odkaz na jeho Facebook.
Seznam potřebných komponentů
Martin a Mariya nám poskytli seznam vybraných základních komponentů, které použili při elektroinstalaci do obytné dodávky Bumblebee:
- MPPT solární regulátor Victron Energy SmartSolar 100/30
- měnič napětí SINUS Victron Energy Phoenix VE.Direct 500VA 12 V
- VE.Direct Bluetooth smart dongle
- nabíječka baterií Dometic PerfectCharge MCA 1215 12 V, 15 A
- DC jistič 16 A
- pojistný odpínač k baterii 50 A
- baterie 4 x 200 Ah 3.2V LiFePO4
- BMS s Bluetooth 40 A
- propojovače baterií
- konektory MC4
- spojovací materiál, oka
- kabel 6 mm – 280 cm
- kabel 10 mm – 232 cm
Plánování rozvodů elektřiny
Po nejtěžším kroku celé elektroinstalace do dodávky, kterým byla instalace solárního panelu, solárního regulátoru, nabíječky baterií a trakční baterie, zbývá už jen naplánovat rozvedení elektřiny, aby by měli Martin a Mariya pohodlný přístup k elektrickým zásuvkám. Museli se pečlivě rozhodnout, kam umístí zdroje nabíjení a kde budou umístěné elektrické zásuvky.
Tento krok je nejen o estetice, ale především o tom, aby bylo využití elektrických zásuvek
a spotřebičů pro Martina a Mariyu při spaní v dodávce co nejpohodlnější a nejdostupnější. Martin a Mariya se museli rozhodnout, kde budou nabíjet telefony, vařit, ovládat vodní čerpadlo. Dalším důležitým úkolem bylo rozmístění osvětlení.
O tom, jak se Martin a Mariya vypořádají s rozmístěním zásuvek, světel a elektrických spotřebičů, se dozvíme až v dalších dílech našeho seriálu Přestavba dodávky Bumblebee.
V tuto chvíli mají Mariya a Martin nejnáročnější krok elektroinstalace za sebou a tak se zase posunuli o kus blíže k vysněnému životu v dodávce.
Aby Vám nic neuteklo, přestavbu dodávky Bumblebee můžete sledovat také na Instagramu @vanlifelegends