Je možné trvale bydlet a cestovat v dodávce?

28.03.2019 20:00 Informační články

A půjde levně postavit vlastní obytnou vestavbu do dodávky? Tak to zkusíme, ale našeho pejska Samuela doma nenecháme! Takto nějak si pohrávali s myšlenkou na trvalé bydlení a putování v dodávce Forest a Barbora téměř před rokem. Dnes, rok poté, jsou jen pár posledních krůčků od vysněného scénáře: vyrazit do světa v obytné dodávce a zažít všechny ty radosti i strasti s tím spojené.

Jak začít? Odhodlání na prvním místě

Každému oku lahodí fotografie útulných karavanů, obytných dodávek a přestaveb, kterých je plný internet. Spousta nadšenců si určitě nejednou v duchu řekla „jó, to by se mi taky líbilo“ nebo „jednou si taky postavím obytňák“. Koupit si hotový karavan, to je radost, ale postavit si vlastnoručně dům na kolech podle svých představ… To máte zateplení, podlahu, střešní okno, solární panel, postel, nábytek, topení, vodní systém, vaření, záchod, sprchu a milion dalších maličkostí, které společně musí fungovat jako jeden celek – domov na 6 m2.

Obytná vestavba je jen jedna část. Prokousat se z byrokratické klece na svobodu, i tak by se dala nazvat série útoků na úřady, podepisování výpovědí a zařizování, aby člověk vůbec mohl odjet na rok a déle z republiky. Tomu není vyhnutí, každý je součástí systému.

A tak odstartoval projekt s příznačným názvem Život v dodávce. Našetřit na dvacet let starou dodávku netrvalo dlouho. Dodynka, jak jí říkají, je technicky vzato Fiat Ducato z roku 1998. Žádná mladice, ale ostřílená dodávka s lehce prorezlým podvozkem, ale dobrým srdcem. Hodnota tachometru jako by napovídala, že Dodynka objela zeměkouli… desetkrát.

Nu, co, výzva!

A tak se pustili do přestavby. Hodiny a hodiny studování teorie na internetu se střídaly s desítkami, snad i stovkami hodin praxe. Zjišťování informací, nakupování materiálů, trápení mozkovny a samotné stavení. Takto pořád dokola - přesně půl roku. Když už, tak i řádnou dokumentaci! Proč si to schovávat pro sebe, když může Život v dodávce inspirovat a rozdávat radost i ostatním? Veškerý postup z přestavby dodávky na domov, rozhovory, exkurze, cestovatelská videa vychází v seriálu videí na YouTube, mrkněte: https://www.youtube.com/zivotvdodavce.

Další inspirující obsah z cest najdete na i FacebookuInstagramu Život v dodávce.

Proč to všechno? Dlouhá cesta s nejasným cílem

Většina z nás se nechává obklopovat věcmi, materiálem, který pro člověka nemá žádný hluboký význam.

Projekt Život v dodávce chce mimo jiné ukázat, že člověku k žití stačí opravdu minimum, jen to, co potřebuje (a vejde se do dodávky :-)). A nemusí to být živoření, ale plnohodnotný a hlavně svobodný život na cestách. Jak dlouho potrvá? Kdo ví, třeba rok, třeba měsíc, třeba pořád... Ale kdo to nezkusí, ten se to nedozví.

Jaký je pohled do zákulisí života v dodávce se psem, na to se již brzy můžete těšit spolu s Forestem, Barborou a Samuelem.

Dlouhá cesta za poznáním, uskromněním a dobrodružstvím právě začíná

… a budeme rádi, když v tom pojedete s námi, sledujte nás!

Youtube: https://youtube.com/zivotvdodavce

Facebook: https://www.facebook.com/zivotvdodavce

Instagram: https://www.instagram.com/zivotvdodavce

Blog: www.zivotvdodavce.cz