Cookies nastavení

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat nastavení cookies níže.

Honza testuje

TEST PŘÍSLUŠENSTVÍ: Sluneční střecha Fjord pro obytné dodávky

24.04.2023 10:55 Honza testuje

Sluneční stříšky jsou takovou odlehčenkou variantou klasických pevných markýz. Jsou výrazně levnějš, lehké a lzeje snadno sundavat. Hodí se díky tomu zejména na vozidla, která slouží ke kempování jen několik dní v roce a ve zbytku času plní roli pracovního nebo rodinného vozu. Své uplatnění tak najdou nejčastěji u větších rodinných aut, víceúčelových dodávek, nebo i starších modelů vozidel.

Recenzi stanové stříšky Fjord píšu po jejím ročním aktivním používání. Sluneční střecha Fjord jde instalovat téměř na všechna běžná vozidla - jednou z mála podmínek je výška auta nejméně 180 a nejvíce 220 centimetrů. Vybrat si ji můžete ze dvou nabízených délek, a to 260 a 300 cm, zatímco šířka je vždy 240 cm, což poskytuje pod střechou dostatečně velký prostor.

Střecha je vyrobena ze stanové celtoviny s obchodním názvem All Weathertex 1.7, což je polyesterová tkanina s oboustranným PU zátěrem, která je odolná proti roztržení, hnilobě (což se hodí, když střechu balíte vlhkou) a je i velice lehká. Proti UV záření poskytuje dokonce ochranný faktor SPF 50. Samozřejmě je odolná také vůči vodě, takže svůj účel plní i v dešti.

Kompaktní na cesty

V cestovním stavu střecha zabere poměrně málo místa a celá sada je dodávána v textilním vaku. Tři opěrné a jedna nosná tyč jsou složeny z více kusů, díky čemuž má balení rozměry jen 95 x 20 centimetrů a díky svému tvaru pro něj snadno najdete místo.

Postaveno za pár minut

Fjord není typem střechy, který byste chtěli stavět a balit každý den, ale když na to přijde, je to otázkou chvilky. Pokud máte vůz se střešní okapničkou, kraj střechy s nosnou tyčí se do ní položí a uchytí pomocí tří dodávaných svorek. Ty mají i tenkou gumovou podložku, aby nepoškrábaly lak. U vozidel bez okapničky je nutné si do střešní ližiny nainstalovat kedrovou lištu a střechu do ní nasunout. Třetí variantou je použití přísavek (například tyto), do kterých se nosná tyč uchytí. Díky této variabilitě pasuje střech Fjord na velmi široké spektrum vozidel.

Tři opěrné tyče mají nastavitelnou výšku a v plachtě jsou pro ně připraveny kovovým očkem vyztužené otvory. Pak už jen stačí pomocí dodávaných stanových kolíků vypnout šňůry – což je ta nejnáročnější úloha. Do kamenitého povrchu ale doporučuji vozit lepší než dodávané kolíky – například perfektní hliníkové PeggyPeg.

Zástěny pro více soukromí

Pokud se rozhodnete trávit na jednom místě více času a mít ze stříšky regulérní obytný prostor a závětří, můžete využít suché zipy po obvodu celty k uchycení rozšiřující sady. Ta obsahuje přídavné zpevňující tyče a zástěnu ze všech tří stran. Instalace je poměrně snadná, všechny stěny mají zakrývatelná okna a vstup uzavíratelný na zip. Prostor tak lze kompletně uzavřít. Stan ale samozřejmě není samonosný, takže s vozidlem není možné odjet.

Praktický doplněk za přijatelnou cenu

Sluneční střecha Fjord je docela praktickým doplňkem, který přijde vhod třeba při pobytech v kempu. Snadno se staví, nezabere moc místa, a zároveň nabízí dost prostoru chráněného před deštěm, rosou či slunečními paprsky. Nabízí více možností uchycení, dvě délky a slušnou kvalitu zpracování, to vše navíc za příjemnou cenu – varianta s 260 cm stojí 3 092,- Kč, větší třímetrová pak 3 359,- Kč (ceny na Světkaravanů.cz v době vydání článku). Pokud tedy nechcete vozit na autě celý rok pevnou markýzu, tohle pro vás může být řešením.

VYBRAT SI SLUNEČNÍ STŘECHU

Text a foto: Jan Bordovský