🏕️ 💸 NAKUPTE NYNÍ a osvěžte se na cestách! Vyberte si z nabídky KLIMATIZAČNÍCH JEDNOTEK.

Hledejte příslušenství, díly, značky,...
Všechny kategorie

Vyhledat

Hledejte příslušenství, díly, značky,...

Velký test kempingových stolů: Kamloops vyhrál o parník

16.09.22 Honza testuje

SdíletVelký test kempingových stolů: Kamloops vyhrál o parník

Velký test kempingových stolů: Kamloops vyhrál o parník

Minulý měsíc jsme se podívali na kempingová křesla, dnes našel čas pro stoly. Vzali jsme pět nejprodávanějších stolů z naší nabídky a zaslali k otestování nezávislému novináři Honzovi Bordovskému. Konkurence byla silná, ale s výsledkem se ztotožňujeme – Outwell Kamloops je opravdu třída.

TIP: Srovnávací test kempingových křesel si přečtěte zde

Text a foto: Honza Bordovský, CamperLIFE.cz

kempingove-stoly

Jak vybrat kempingový stůl?

V testu jsme se zaměřili na nejdůležitější parametry stolů, které mají velký vliv na jejich funkčnost, využitelnost, přepravu i životnost.

Stůl vybírejte především podle velikosti vaší posádky. Velké rodinné stoly přináší větší komfort, ale zaberou také více místa v garáži a nešetří ani váhou. Pro dvojici cestovatelů naopak výborně poslouží menší a obvykle velmi skladné modely.

test-stolu

Při používání nejvíce oceníte pevnou konstrukci, horní desku, která se neprohýbá pod nádobím či nastavitelnou výšku nohou. Velice důležité jsou nožky, které se dobře vypořádají s nerovnostmi, a také provedení, které není příliš náchylné na poškrábání. Rozkládací mechanismus je kapitolou samou pro sebe a v testu mu také věnujeme nejvíce prostoru. Je totiž důležitý při manipulaci se stolem, ale může také ovlivnit jeho životnost. Čtěte dále.

Kempingový stůl Dukdalf Stabilic

stul-dukdalf-stabilic

Začínáme hned nejlevnějším stolem v našem testu. Dukdalf Stabilic se nabízí ve třech různých velikostech, my máme v testu střední variantu s označením „2“ a rozměry 100 x 68 cm, která bez problémů vystačí pro čtyřčlennou rodinu.

Konstrukce stolu Dukdalf Stabilic patří mezi velmi rozšířené, a to především díky desce od německého výrobce Sevelit, která je široce používaná i u jiných značek. Stolní deska udává odolnost proti cigaretám či poškrábání, snese teploty až 160 °C a má výbornou nosnost 50 kg. Je velmi pevná, dobře se udržuje a její okraje jsou vyrobeny z plastu se zaoblenými rohy. Ten je ale náchylnější na rýhy a oděrky.

Nohy stolu se skládají velmi snadno a ve složeném stavu je celý „podvozek“ velmi plochý. Bohužel mám ale zkušenost, že se vruty zespod desky, které nesou celý mechanismus, brzy povolují a časem vytrhnou. Pak nezbývá, než vruty nahradit většími a všechny plasty před našroubováním důkladně podlepit mamutem.

Výhodou je naopak rychlé skládání. Všechny nohy jsou výškově nastavitelné, avšak bez koncových dorazů, takže vám mohou vypadnout ven celé. Stůl se kvůli tomu hůře ustavuje do roviny. Praktické jsou široké a nastavitelné patky nohou. Zde však opět pozor – při přepravě se patky snadno vycvaknou, a mohou se ztratit. My jsme takto během testu hledali hned dvakrát.

Závěr:

Dukdalf Stabilic není nejlehčím ani nejmenším stolem v testu, ale díky plochému profilu se pro něj místo na přepravu hledá snadno. Z testovaných stolů je nejlevnější. Vrátí vám to poměrně pevnou konstrukcí, robustní a kvalitní deskou bez jakýchkoli předělů i rychlým skládáním. Mechanismus však vyžaduje citlivé zacházení.

Technické údaje:

Dukdalf Stabilic, rozměr desky (d x š): 100 x 68 cm (k dispozici také 80 x 60 a 115 x 70 cm), rozměr při přepravě (d x š x v): 100 x 68 x 5 cm, nosnost: 50 kg, hmotnost: 9 kg, výškově stavitelný: ano (57-74 cm)

Cena: 2 416,- Kč

Výhody a nevýhody:

+ kvalitní horní deska

+ praktický rozměr bez předělů

+ zajímavá cena

+ všechny nohy výškově stavitelné

- levný skládací mechanismus nohou

- výškové nastavení nemá dorazy

- patky z nohou snadno upadávají

Kempingový stůl Brunner Accelerate

stul-brunner-accelerate

Tento stůl je mezi ostatními takovým zjevením. I přes velikou desku o rozměru 120 x 80 cm je zdaleka nejlehčím v testu, jako jediný je kompletně z hliníku, a jako jediný se také skládá jako stavebnice.

Pouzdro pro převážení navenek připomíná svou délkou spíše kempingovou židli. Obsahuje však stůl s důmyslným systémem skládání, kdy se horní deska v podobě hliníkového leporela nasadí na samonosnou hliníkovou konstrukci.

Po lehkém nácviku je skládání vlastně docela rychlé, ve složeném stavu je stůl také poměrně stabilní. Potěší textilní síťka, například na odložení časopisů, i vtipný detail v podobě vestavěné vodováhy. Protože však je – navíc v minimálním rozsahu – výškově nastavitelná pouze jediná noha, když máte stůl postavený z kopce, nic moc s tím stejně nenaděláte. Situaci vám ulehčí jen fakt, že se stůl velmi dobře přenáší.

Deska z hliníkových lamel stolu Brunner Accelerate je příjemně hladká, avšak je měkčí a pod těžším nádobím se prohýbá. Čistý hliník je také velmi náchylný na oděrky a stopy po používání. To mohou muži brát jako tip na vánoční dárek pro své ženy v podobě ubrusu.

Díky své velikosti je Brunner Accelerate ideální pro čtyřčlennou rodinu. Při potřebě ještě více místa můžete sáhnout po větší variantě s deskou 146 x 80 cm.

Závěr:

Zajímavý stůl s netradičním a trochu pracnějším skládání. Kompletní provedení z hliníku přináší moderní vzhled a nejnižší hmotnost v testu, horní desce ale chybí větší pevnost. Na velmi malé přepravní rozměry nabízí překvapivě velkou plochu. Hodí se spíše na kvalitnější rovný podklad.

Technické údaje:

Brunner Accelerate, rozměr desky (d x š): 120 x 80 cm (k dispozici také 146 x 80 cm), rozměr při přepravě (d x š x v): 124 x 18 x 18 cm, nosnost: 30 kg, hmotnost: 7,3 kg, výškově stavitelný: ne (jedna noha má šroubovací patku na nerovnosti), přepravní obal

Cena: 3 541,- Kč

Výhody a nevýhody:

+ velmi lehký

+ malé rozměry v přepravním stavu

+ velká plocha stolu

+ chytrý systém skládání

+ síťka pro odkládání věcí

+ včetně obalu na převážení

+ vestavěná vodováha

- složitější skládání

- horní deska se prohýbá

- náchylnější na poškození

- nemá nastavitelnou výšku

- horší vyrovnávání na nerovnostech

Kempingový stůl Outwell Kamloops M * VÍTĚZ TESTU – NÁKUPNÍ TIP *

stul-outwell-kamloop

Líbivý stůl s bambusovou deskou, která mu dodává nejen krásný přírodní vzhled, ale je příjemná i při každodenním používání. Je to prostě člověku podvědomě bližší materiál než plast nebo hliník.

Outwell Kamloops ve velikosti M (100 x 70 cm) je dostačující i pro čtyřčlennou posádku a překvapil mě zejména svou mimořádnou pevností – horní deska je i přes skládací mechanismus velmi robustní, stejně jsou na tom i nohy stolu. Zkušenost z praxe potvrzuje i údaj výrobce o nosnosti 80 kg, což je zdaleka nejvíce v celém testu.

Horní deska se při přepravě v půlce skládá – přesto obě části krásně lícují a plocha stolu má jen malinkou spáru uprostřed. Díky tomu stůl i v garáži zabere velmi málo místa. Dodává se navíc s přepravní taškou, která jej chrání před poškozením, na které je bambusové dřevo náchylnější.

Stůl je ve složeném stavu aretovaný a má i pohodlné madlo na přenášení, což výrazně usnadňuje manipulaci. Složení pak je otázkou okamžiku – až mě překvapilo, jak takto jednoduchý systém může být v praxi tak pevný. Outwell Kamloops není výškově stavitelný, ale každá noha má šroubovací patku pro vyrovnání nerovností.

Závěr:

Při srovnání všech parametrů, jako jsou přepravní rozměry, nosnost a hmotnost, pevnost konstrukce i hezký design a přírodní vzhled, zde máme vítěze tohoto testu a můj nákupní tip. V aktuální slevě je navíc za velmi dobrou cenu.

Technické údaje:

Outwell Kamloops M, rozměr desky (d x š): 100 x 70 cm (k dispozici také verze 120 x 80 cm), rozměr při přepravě (d x š x v): 100 x 37 x 8 cm, nosnost: 80 kg, hmotnost: 8,5 kg, výškově stavitelný: ne (má šroubovací patky na nerovnosti), přepravní obal, madlo na přenášení

Cena: 3 024,- Kč

Výhody a nevýhody:

+ hezký vzhled

+ mimořádně pevná konstrukce

+ příjemná pracovní deska

+ nízká hmotnost

+ malé přepravní rozměry

+ dobrá manipulace

+ velmi rychlé složení

- není výškově stavitelný

- hodily by se širší patky

Kempingový stůl Westfield Performance Aircolite Extender

stul-westfield-performance

Zatímco v testu kempingových židlí Westfield drtil konkurenci, jejich kempingový stůl mě dvakrát nepřesvědčil. Model Performance Aircolite představuje nejdražší stůl v tomto srovnání. Patří sice spolu s hliníkovým Brunnerem mezi největší co do plochy pracovní desky, je však s více jak 11 kilogramy zdaleka nejtěžší.

Výrobce zde chtěl nabídnout největší možnou plochu stolu a zároveň vysokou pevnost, což skončilo napůl cesty, protože sáhl v obou případech k jednoduchým řešením. Velká plocha stolu z desky Sevelit (používá ji i Dukdalf výše v testu) je opravdu pevná a deska má vynikající užitné vlastnosti. Jenže plochy se dosáhlo posazením dvou menších desek vedle sebe, což vytváří přesně uprostřed stolu velký plastový obrubník. V praxi si na to rychle zvyknete a nijak zásadně to nevadí. Co vadí více je, že pevnou a těžkou desku nepodporují adekvátně pevné nohy. Ty díky své délce, kulatému profilu, způsobu uchycení i váze desky více pruží, a to zejména při vysunutí do maximální výšky.

Potěší široké a nastavitelné patky nožek, naopak vysouvání jednotlivých nohou s rychloupínáky jde někdy ztuha. Obecně jde ale o dobré řešení.

Ve složeném stavu je stůl poměrně robustní a špatně se přenáší, protože nemá aretaci v zavřeném stavu, madlo ani přepravní obal (ten lze dokoupit samostatně za 799,- Kč). Navíc je tak tlustý, že se nedá vzít ani „pod paži“ a situaci neulehčuje ani vysoká hmotnost.

Závěr:

Velký a masivní stůl, který nabízí velkou užitnou plochu, ale u ostatních detailů zůstal někde uprostřed. Stejně velký hliníkový Brunner stojí o tisícovku méně, je o čtyři kila lehčí a na přepravu zabírá čtvrtinu místa. V celkovém pohledu se nejedná o špatný stůl, ale v každém jednotlivém parametru je i v našem testu zajímavější alternativa.

Technické údaje:

Westfield Performance Aircolite Extender, rozměr desky (d x š): 120 x 80 cm, rozměr při přepravě (d x š x v): 80 x 60 x 15 cm, nosnost: 30 kg, hmotnost: 11,3 kg, výškově stavitelný: ano (63-76 cm)

Cena: 4 599,- Kč

Výhody a nevýhody:

+ velká užitná plocha

+ kvalitní pevná deska

+ výškově nastavitelné nohy

+ široké patky

+ rychlé skládání

- velmi těžký

- rozměrný na přepravu

- konstrukce nohou pruží

Kempingový stůl Outwell Calgary L

stul-outwell-calgary

Druhý bambusový stůl v testu je opět od značky Outwell, ale od předchozího modelu se výrazně liší. Deska stolu s rozměry 120 x 70 cm je dost velká i pro rodinu a je tvořena bambusovými lamelami, které ale nejsou tak pevné jako masivní deska u modelu Kamloops. Model se vyrábí i ve dvou menších velikostech. Stůl má hliníkovou obrubu, která mu dodává kufříkový a spíše turistický design, lépe než k obytňáku mi sedí k osobáku se střešním stanem. Outwell se dobře se přenáší, protože v zavřeném stavu lze aretovat a nechybí ani pohodlné madlo.

U modelu Outwell Calgary je vidět jednodušší zpracování, které sice přináší nižší hmotnost, ale je na úkor pevnosti konstrukce, která při větším zatížení pruží, i když nejde o nic hrozného.

Svůj podíl na tom mají tenoučké nohy z kulatých profilů, které se ještě navíc skládají ze dvou částí a při skládání se musí smontovat. Patky jsou na všech nohách šroubovací pro vyrovnání nerovností. Také skládací mechanismus je spíše jednodušší, nepotěší výhradně nýtované spoje, které se špatně opravují. Nebýt šroubování nohou, je skládání stolu velmi rychlé a intuitivní.

Závěr:

Zatímco model Kamloops od stejného výrobce je nejpevnějším stolem v testu, zde je tomu přesně naopak. Stůl Calgary je ideální pro příležitostné turistické využití, nabízí hezký vzhled, příjemnou pracovní desku, nízkou hmotnost a dobré přepravní rozměry, ale provedením je spíše jednodušší a nehodí se na náročnější použití.

Technické údaje:

Outwell Calgary L, rozměr desky (d x š): 120 x 70 cm (případně 75 x 70 a 90 x 70 cm), rozměr při přepravě (d x š x v): 90 x 60 x 7 cm, nosnost: 30 kg, hmotnost: 8,4 kg, výškově stavitelný: ne, přepravní madlo

Cena: 3 299,- Kč

Výhody a nevýhody:

+ nízká hmotnost

+ velká užitná plocha

+ příjemná bambusová deska

+ dobrá manipulace a přeprava

- méně pevná konstrukce

- dvoudílné nohy s nutností šroubování

- nýtované spoje

Jak dopadl test kempingových stolů?

Všechny stoly v tomto testu si vedly dobře a žádný z testovaných výrobků nelze označit za nekvalitní. Každý model však má svá specifika a důraz na jiné parametry. Jednoznačným vítězem tohoto srovnání je kempingový stůl Outwell Kamloops, který zaujme velmi vysokou pevností, dobrým zpracováním, hezkým vzhledem i malými rozměry na přepravu. Zajímavým je také Brunner Accelerate s unikátní hliníkovou konstrukcí a nejnižší váhou v testu. Úplně mě o svých výhodách naopak nepřesvědčil zbytečně těžký Westfield, ačkoli se rozhodně nedá označit za nekvalitní.

Zvažte si své priority a požadavky, které na stůl pro vaše účely kladete. To vám výrazně usnadní výběr z široké nabídky na trhu.

Poznámka: Uvedené ceny zboží platí ke dni vydání článku. Rozšířenou verzi testu najdete na serveru CamperLIFE.cz

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Ještě u nás nemáte účet?

Zaregistrujte se a využívejte
naše benefity

  • Historie nákupů
  • Rychlejší objednání
  • Účtenky držíme za vás
  • Výhodné nabídky

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.